Iskola

Városi szülői értekezlet: komoly veszélyben az iskoláink

Vajon mennyire kell durva helyzet és mennyire sokkolóan kellene azt kommunikálni, hogy felébredjünk: komoly veszélyben vannak az iskoláink? Nem (csak) az épületek és az eszközök, hanem az oktatás Budaörsön megszokott magas színvonala. Cikkünk a tegnapi városi szülői értekezlet összefoglalója.

Városi szülői értekezletre hívta tegnap (november 22-én) késő délutánra az önkormányzat, nevezetesen Wittinghoff Tamás polgármester a négy budaörsi (immár állami) általános iskola és az egy gimnázium tanulóinak a szüleit. Ehhez az új, Hársfa utcai iskola auláját rendezték be pódiummal és talán háromszáz székkel, arra számítva, hogy nagy lesz az érdeklődés. Hát nem lett. Maximum, ha százan jöttek össze. Pedig a meghívóban ott állt, hogy közvetlenül lehet majd kérdéseket feltenni Sárközi Mártának is, az Érdi Tankerület (hamarosan ez alá tartoznak majd a budaörsi iskolák is) vezetőjének. Érdektelenségről mégsem beszélnék. Inkább azért maradhattak távol a többiek, mert 1. nem számítottak új információkra a már megismerthez képest (lásd korábbi cikkeinket az oktatás átszervezéséről, a demonstrációkról, a képviselőtestület ezzel kapcsolatos állásfoglalásairól, a város jövő évi költségvetésből tervezett 2,3 milliárd forint elvonásáról!); 2. úgy gondolták, hogy nem érdemes a szánkat tépni, úgyse változik ettől semmi, és majd más forrásból tájékozódnak az elhangzottakról. Ahogy az értekezlet vége felé egy hozzászóló megjegyezte: az biztos, hogy Budaörsön azoknak az iskolás gyerekeknek a szülei is aggódnak a jövő miatt, akik most nem jöttek el, a létszám ne tévesszen meg senkit, nincs rendben semmi.

„A legszemélyesebb közügy az oktatás” – nyitotta meg a fórumot Wittinghoff Tamás. Bemutatta, hogy Budaörs az elmúlt 25 év alatt mennyit fordított pénzben és figyelemben kiemelten az iskolákra, és hogy a város vezetése „miként futott versenyt az ésszerűtlen döntésekkel” a Fidesz-kormány központosító politikájának a nyomán. Részletesen ismertette, hogy milyen egyeztetési próbálkozások és társadalmi megmozdulások mentén jutottunk el odáig, hogy az idén a nagy „KLIK”-ből és 174 tankerületből létrejöttek a „kis klikek”, vagyis 58 tankerület, és így a döntés még messzebb kerül attól a helytől, ahol az adott oktatási intézmény működik. Az iskolák fenntartása („a szoftver”) után a működtetés („a hardver”) teljes államosításával a helyi önkormányzatnak már semmilyen eszköz nem marad a kezében. Budaörsöt minden más városhoz képest külön sújtja, hogy úgynevezett „szolidaritási adó” címén nem csak az iskolák működtetésére kapott 1 milliárd forint állami normatívát vonják meg 2017-ben, hanem azon felül további 1,2 milliárd forint befizetésére is kötelezik, a saját adóbevételéből. Ez az, ami törvénytelen – hangsúlyozta Wittinghoff Tamás -, és ez az, amiért Budaörs beperli a magyar államot, pontosabban az Alkotmánybírósághoz és a strasbourgi európai uniós nemzetközi bírósághoz fordul jogorvoslatért.

Miért kell aggódnunk az iskoláink államosítása miatt, miért biztos az, hogy a tankerület rosszabb gazda lesz, mint volt korábban az önkormányzat? Dr. Bocsi Istvánjegyző – kiegészítve a polgármester által már ismertetett számokat – azt vezette le egészen konkrétan, hogy a jövő évi országos költségvetésben nincs meg annak a fedezete, amit eddig költöttünk itt Budaörsön az iskolákra, tehát ha a város nem költhet rá tovább, egyszerűen nem lesz olyan, aki megtegyeSzakkörök, úszásoktatás, lovasterápia, nyelvórák és más, a tanrendben biztosított foglalkozások fognak megszűnni. Továbbá az úgynevezett dologi kiadásokra (vagyis az iskolákban dolgozók fizetése ebben nincs benne) országosan az idei 85 milliárd helyett jövőre 82 milliárd forint szerepel az állami költségvetésben; ebből az Érdi Tankerületre, persze az elosztás módszertanától függően, de nagyságrendileg 1,5 milliárd forint jut. Tavaly Budaörs az öt iskolájára 700 milliót fordított. Az Érdi Tankerülethez 26 település 50 iskolája tartozik majd. Vajon akkor mennyi jut a mindössze kétszer akkora összegből, amit tízszer annyi iskola között kell elosztani, nekünk? Nulla, azaz nulla forint, hiszen az ötven iskola között nyilván nem a mi öt budaörsi iskolánk élvez majd elsőbbséget, ahol jelenleg sokkal jobb a felszereltség, sokkal jobbak a körülmények, mint a többiben.

Nekem ötven intézményem van, a polgármesternek öt, ezért azt szeretném, ha ő továbbra is otthon érezné magát az iskoláiban” – ezzel nyitotta a bemutatkozását Sárközi Márta. Aki azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy húsz évig volt iskolaigazgató, és hogy ennek ellenére (vagy éppen ezért?) szakmailag nem kíván majd beleszólni az intézmények vezetőinek a munkájába, de ha a segítségét kérik, akkor segít. A finanszírozással kapcsolatban annyit tudtunk meg tőle, hogy a tankerület jövő évi költségvetési koncepciója készült eddig el, de még a működtetési átvétellel járó plusz feladatok ismerete nélkül, mert az átadás-átvétel csak most történik meg. Ott, ahol az önkormányzat ezt a feladatot kiszervezte egy önálló kft.-be, a tankerület attól vásárolja majd meg a szolgáltatást. Ahol nem, és Budaörsön nincs ilyen cég, mivel a hivatal saját maga látta el az iskolák üzemeltetését, munkáltatóként veszi át a tankerület az iskolák technikai személyzetét. „Békésen, barátságosan, mindent megbeszélve, közösen fogunk dönteni” – jelentette ki a hölgy.

A cikk további folytatása: http://www.budaorsinaplo.hu/online-ujsag/oktatas/varosi-szuloi-ertekezlet-komoly-veszelyben-az-iskolaink

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 
Címkék: iskola, oktatás

Kölöknet hozzászólás

aláírás