Iskola

Barangoló természetismeret SNI csoporttal – digitális pedagósusok márpedig vannak!

Barangoló természetismeret, Színes kémia, Lovagok az időben – csak néhány cím, melyek hátterében tudatos tervezés, pedagógiai célokhoz illesztett IKT-eszközhasználat, valamint kreatív megvalósítás áll, és nem utolsó sorban olyan pedagógusok, akiknek munkáját Digitális Pedagógus Díjjal ismerte el a Tempus Közalapítvány.

A szervezet hosszú évek óta kiemelt figyelmet fordít a köznevelésben dolgozó pedagógusok szakmai támogatására, az egymástól való tanulás kultúrájának elterjesztésére és a jó példák megosztására. Ezt a célt szolgálja többek között a www.tka.hu oldalon található Tudástár, amely jelenleg több mint 800, pedagógusok által írt ötlettel, gyakorlattal segíti a tanórák tervezését, és a digitális nemzedék interaktív tanulását, tanítását. Az IKT-technológiák pedagógiai célokat támogató alkalmazásának fontosságára szerették volna ráirányítani a figyelmet a 2012-ben létrehozott Digitális Módszertárral is. A Közalapítvány minden évben új felhívással és a legjobbak elismerésével ösztönözi az új ötletek feltöltését, előmozdítva ezzel a pedagógusok közötti tudásmegosztást.

A 2015-ben beérkezett és publikált 59 ötlettel együtt immár 171 – az IKT-eszközök és web2-es alkalmazások kreatív használatával kapcsolatos – módszertani anyag között lehet böngészni a Digitális Módszertár online adatbázisában.  A feltöltött ötletek széleskörűen adaptálhatóak különböző oktatási környezetben, sokféle tantárgyi háttér mellett, különféle célcsoportokban. Olyan módszertani anyagok, amelyek fókuszában a 21. századi képességek fejlesztése áll, miközben a motiváló szemléltetésen túlmutatóan, a természetes digitális eszközhasználatot erősítik és a tanulók aktivitását ösztönzik. A Digitális Módszertárban elérhető anyagok segítségével a pedagógusok felfrissíthetik az eszköztárukat és új színt vihetnek a tanóráikba.

A szakértők értékelése alapján a Tempus Közalapítvány idén is díjazta a legjobbakat: 6 kiemelkedő módszertani ötlet kapott Digitális Pedagógus Díjat az október 17-i Digitális pedagógus konferencián.

2015-ben a Tempus Közalapítvány Digitális Pedagógus Díjjal ismerte el a következő pedagógusokat a Digitális Módszertárba feltöltött ötletük alapján:

Benedekné Fekete Hajnalka: Barangoló természetismeret SNI csoporttal

Az összetett, több IKT-eszközt felvonultató projekt lehetőséget nyújt ahhoz, hogy a diákok a tanteremből kilépve sajátítsák el a hatodikos természetismeret tananyagot, mobileszközök segítségével. Az eszközhasználat nem cél, hanem támogató lehetőség – ugyanakkor a diákok számára motiváló módon. Gyógypedagógusok nagy haszonnal illeszthetik a módszertani megoldást saját intézményük környezetébe átültetve, és alkalmazhatják a diákok készségfejlesztésére, motivációjának növelésére, saját környezetük megismertetésére és értékelésére.

Csikó Szilvia: Lovagok az időben – Szövegértés fejlesztése az IPOO minimum tanulási modell alapján IKT eszközök kreatív felhasználásával

Az előadásban bemutatásra kerülő módszertani ötlet fejleszti a szövegértési és szövegalkotási készségeket oly módon, hogy a tanulók lovagkori történetekhez kapcsolódó kerettörténetbe ágyazva oldanak meg játékos feladatokat, informatikai és kommunikációs eszközök bevonásával. Olyan komplex, kreatív tevékenységek keretében ismerik meg egymást a tanulók, illetve a pedagógus a diákokat, amelyre egy hagyományos tanóra nem teremtene lehetőséget.

Dénesné Szak Andrea: József Attila és én

A projekt során a diákok interaktív módon, egyéni, páros- és csoportmunka keretében, IKT eszközök segítségével dolgozzák fel József Attila életét és műveit, úgy, hogy a precíz munkavégzésre való ösztönzés, az önfejlesztés és a felelősségtudat fejlesztése kerül a fókuszba. Változatos kooperatív technikák alkalmazásával dolgoznak, ahol az értékelés a gamification elemeivel, pontgyűjtés alapján, a diákok bevonásával történik.

Filep Otília: Színes kémia

Komplex, összetett, innovatív projekt, számos web 2.0-s, platformfüggetlen alkalmazással. A különböző IKT-eszközök olyan együttes használatára mutat jó példát, amely rendkívül motiváló környezetet teremt a diákok számára. A természettudományos tantárgyak esetében lehetőségek tárháza nyílik meg azáltal, hogy a diákok online laboratóriumi kísérleteket végezhetnek. A digitális kompetenciát fejlesztő alkalmazások és különböző programok egy helyen találhatók és használhatók a diákok számára, akik életszerű példákon keresztül kerülhetnek közelebb ezen tantárgyak tananyagához.

Nemes-Nagy Katalin Erika: A fémek – kicsit másként

A projekt számtalan IKT-megoldást alkalmaz a pedagógiai céloknak megfelelően: a diákok különböző kísérletekről képeket és video felvételeket készítenek, melyeket később tanulást segítő plakátokhoz és vázlatokhoz használnak fel. Egyik legfőbb értéke, hogy IKT-eszközök segítségével a jelentős szociális és életviteli hiányosságokkal, tanulási- és/vagy magatartási problémákkal küzdő diákokat is sikerrel tudja bevonni a tanulás folyamatába.

Szárnyasné Tóth Teréz: GAUSS Budapesten - avagy: Geometriai Algebrai Utazás Sorozat Budapesten

A projekt célja, hogy a matematika tanulását érdekessé, izgalmassá, életszerűvé tegye. Ezt egy Budapesti „kirándulás” formájában valósítja meg úgy, hogy a kirándulás virtuálisan, online történik, miközben játékos feladványokat találnak ki és oldanak meg a diákok. A projekt értéke, hogy fejleszti a kreativitást, épít a diákok felfedezőkedvére, kíváncsiságára. Szép példát mutat a műveltségterületek integrációjára, számos kompetencia fejlesztésére ad lehetőséget.

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás