AjánlóProgram

Tíz távcső vár az MTA előtt pénteken!

Az Akadémia idén 150 éves Székháza előtt, a budapesti Széchenyi téren tiszta idő esetén tíz csillagászati távcső várja az érdeklődőket november 20-án, pénteken 17 és 22 óra között. Az Akadémia előtt áll majd az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont népszerű Fizibusza, egy átalakított csuklós busz, amelyben interaktív kiállításokon várják a kutatók a látogatókat.

Mindezeken túl pedig további ismeretterjesztő előadásokkal is készülnek a szervezők a Magyar Tudomány Ünnepének nyilvános rendezvényén.

A távcsöveknél a Magyar Csillagászati Egyesület tagjai tartanak bemutatót. A célpontban a Hold és a fényesebb csillagok, kettőscsillagok lesznek. Az esti programot fél hattól három előadás színesíti. Kiss László csillagász, az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos igazgatóhelyettese a Naprendszer kutatásának legújabb eredményeit mutatja be. Sárneczky Krisztián csillagász-geológus a Földre is potenciális veszélyt jelentő földsúroló kisbolygókról tart előadást, Ruszkiczay-Rüdiger Zsófia geográfus pedig arról beszél, milyen éghajlatváltozásra kell felkészülnünk a Kárpát-medencében.

Hogyan viselkedik a mágneses folyadék? Milyen lehetőségeket rejt magában a fizika, a kémia, a biológia, az informatika, valamint a mérnöki ismereteket is alkalmazó, rohamosan fejlődő tudományág, a milliméter milliomodrészének megfelelő mérettartomány jelenségeit vizsgáló nanotechnológia? Mi köze van a lepkeszárnynak a nanoszerkezetekhez? Egyebek mellett e kérdésekre is választ ad a Fizibusz programja. A Sokszínű fizika című interaktív kiállításon kiderül továbbá, mit kutatnak a részecskefizikusok és mérnökök a világ legnagyobb kísérleti berendezésén, a Genf melletti Nagy Hadronütköztetőben 50-150 méter mélyen, egy 27 kilométeres alagútban.

 

 

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás