5 tévhit a flip-flop papucsokról, szandálokról, nyitott nyári cipőkről
Azontúl, hogy eloszlatjuk a tévhiteket a flip-flop papucsok körül, kitérünk arra is, hogy miért kellene nyáron többet mezítláb mászkálnunk, vagy arra is, hogy szabad-e szandálban sportolni? Következzenek a válaszok.
1. tévhit: a flip-flopok ártanak a lábnak
A flip-flop papucsokról gyakran halljuk, hogy károsak a lábnak, mert nincsenek kipárnázva, nincs bennük talpbetét, illetve nem tudják alátámasztani a lábat. Hartmut Stinus német ortopéd szakorvos ennél megengedőbb álláspontot képvisel, tőle idézünk: „A flip-flopok teljesen megfelelő lábbelik, de csak az egészséges lábak számára, ha már egészségügyi probléma van a lábunkkal, akkor a nyitott strandszandálokban, flip-flopp papucsokban hamar jelentkezhet a fájdalomérzet".
Már cipővásárláskor győződjünk meg arról, hogy a flip-flopok megfelelően illeszkednek-e a lábunkhoz, ami első hallásra elég egyértelműnek tűnik ugyan, de a gyakorlat mégiscsak azt mutatja, hogy legtöbbször próba nélkül, csak a cipőméret alapján, ránézésre vásárolunk flip-flop papucsokat. „Újra és újra látom, hogy az emberek cipővásárláskor vagy a hosszra nem figyelnek, vagy a szélességre nem, kizárólag csak a cipőméretre hagyatkozva döntenek, pedig egyes gyártók termékei nagyon eltérőek lehetnek – magyarázza a szakorvos.
A szakorvos szerint:
az a jó flip-flop papucs, ahol a lábujjak, nem nyúlnak túl a papucson, nem állnak ki elöl, és a pántok szorosan illeszkednek a lábfejhez. Ha a pántok túl lazák, fennáll a veszélye annak, hogy járás közben nem tudjuk majd természetes módon forgatni a lábunkat, hanem azzal leszünk elfoglalva, hogy a csúszást megakadályozandó lábujjainkkal "kapaszkodjunk" a szandálba, ami előbb-utóbb túlterheli a lábfejet. Ha a pántok túl szorosak, akkor horzsolások, felületi hámsérülések keletkezhetnek. Összességében tehát: a flip-flopoknak jól kell illeszkedniük a lábfejhez.
2. tévhit: Nem mindig szükséges a puha talpú cipő
A nyitott cipőket általában úgy alakítják ki, hogy azok talpai se ne legyenek vastagok, se ne túl puhák, mert a túlságosan nagy ütőterhelés rosszat tesz az ízületeknek.
Benno Nigg, a Calgary Egyetem biomechanikusa különböző tanulmányok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a lábfejre ható ütőerők kockázatát túlbecsülik, véleménye szerint nincs közvetlen összefüggés a kemény vagy puha párnázás és a sérülések között.
Ha kényelmesen érezzük magunkat a lapos, nyitott cipőben, és nincsenek egészségügyi problémáink, nem kell attól rettegnünk, hogy ártunk a lábunknak. Épp ellenkezőleg, a testünk képes kompenzálni az ütőerőket a lábon keresztül, sőt, szüksége van erre a terhelésre ahhoz, hogy működőképes maradjon.
Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy érzi magát a saját cipőjében, mennyire kemény vagy puha számára a lábbelije. "A döntő tényező az, hogy kényelmesen érezzük magunkat járás közben"
– tanácsolja Nigg.
3. tévhit: A nyitott cipőkben is legyen talpbetét
Egy egészséges láb számára kényelmes, ha egy nyitott cipőbe egy jó talpbetétet is kerül. De nem minden lábnak van szüksége talpbetétre. Ha azonban a lábizmaink jól működnek, akkor nincs szükségünk szabványos talpbetétre vagy ortopéd talpbetétre. Sokkal fontosabb – még a talpbetéttel rendelkezők számára is –, hogy inkább gyakrabban cseréljünk cipőt, hogy új ingereket adjunk az elhanyagolt lábizmoknak, a kényelmes flip-flopok időnkénti hordása pedig erre alkalmas lehet.
„A legjobb, ha időről időre mezítláb járunk” – mondja az ortopéd orvos.
Ez stimulálja és erősíti a lábat, javítja a testtartást és a járást. Fontos, hogy természetes felületeken, például füvön vagy homokos talajon járva lassan építsük fel a mezítláb járást, a túlságosan durva és kemény aszfaltot inkább kerüljük. A mezítláb járás legyen „kihívás" a láb számára, de semmiképpen sem túlterhelés.
4. tévhit: Szandálban nem lehet futni
Szandálban igenis lehet futni, amit egy mexikói népcsoport is tökéletesen bizonyít. A tarahumarák, könnyedén teljesítik az ultramaratoni távokat a sivatagokban és a hegyvidékeken is. Több száz kilométert futnak egyhuzamban „huaraches”, házi készítésű szandáljaikban.
5. tévhit: A cipőválasztáson múlik a láb egészsége
Mivel környezetünk nagyrészt aszfaltozott utakból áll, szükségünk van cipőre vagy valamilyen kipárnázásra a lábunk és a kemény talaj között. Különösen nyáron érdemes megragadni a lehetőséget, hogy legalább akkor megszabadítsuk lábunkat a meleg zoknitól és a cipőtől.
„A lábfej egész ősszel és télen zárt cipőbe van zárva, mint egy börtönben” – mondja Hartmut Stinus. „Ha tehetjük, szabadítsuk ki a lábunkat, és juttassuk egy kis friss levegőhöz.”
Ahelyett, hogy végtelen mennyiségű energiát pazarolnánk cipővásárlásra, célszerű több időt fordítani a láb természetes erősítésére, a mezítláb járásra vagy a lábtornára – ezek összességében nagyobb hasznára válnak a lábunknak, mint a talpbetét vagy a cipőpárna.
Forrás: Külföld / Spiegel