2021. január 21. | Mészáros János
Ezúttal a közelmúltban megjelent szép könyvekről írok. Szó lesz Catarina Sobral gondolkodtató, ismeretterjesztő könyvéről, a Hihetetlenről és Iveta Merglová (szinte) szöveg nélküli könyvéről (Ema elvan), írok Dániel András legutóbbi nagy vállalkozásáról (Nincs itt semmi látnivaló!), majd végül még egy ismetterjesztő könyvről (Jiří Dvořák: Hogyan alszanak az állatok?) Ami közös ezekben a könyvekben, hogy alkotóikat többnyire nem tántorítják vissza az elvárások, simán kezdenek hát-tal mondatot.
» Tovább…
2021. január 18. | Mészáros János
Az Egérke enciklopédiája olyan könyv, amit mind a vásárlók, mind a szakmai körök elismeréssel fogadtak. A cseh szerző, Tereza Vostradovská mesélő, kutató, felfedező füvészkönyve jellegzetes darabja az ismeretterjesztő könyvek új szemléletű nemzedékének. Nem mellesleg ez volt a Csirimojó kiadó debütáló kötete, egy olyan kiadóé, amely puszta létével is szembemegy a könyvpiaci trendekkel.
» Tovább…
2021. január 12. | Mészáros János
Joggal merülhet fel az olvasóban, miért nincs jobb dolgunk, mint egy majd 60 éve megjelent könyvvel foglalkozni. De nem lehet minket zavarba hozni, két válaszunk is van rá: egyfelől az Ahol a vadak várnak a képeskönyvek történetének egyik legfontosabb darabja, így a magyar változat megjelenése – megkésettsége ellenére is – a közelmúlt egyik fontos eseménye volt a hazai gyerekkönyvkiadásban; a másik egy nagyon prózai ok, a könyv már alig szerezhető be, ezek az utolsó pillanatok, amikor még érdemes róla itt írni.
» Tovább…
2020. december 8. | Mészáros János
Nagyon szép művészeti ismeretterjesztő könyvek időről időre meg szoktak jelenni, nagyon jók már sokkal ritkábban (és ez nem csak a hazai könyvkiadásra érvényes). Ezért jó hír, hogy magyarul is megjelent A képek története gyerekeknek, amely a könyv egyik beszélője, David Hockney miatt már magában is izgalmas, ráadásul a bolognai gyerekkönyvvásáron megkapta 2019-ben a New Horizons-díjat – megérdemelten.
» Tovább…
2020. december 7. | Mészáros János
Lírai szöveg sok fekete-fehér képpel, plusz sok üres hellyel, nem biztos, hogy ma ez lenne a könyves kasszasiker biztos receptje. Pedig az Időtlen napló pontosan ezekkel veszi le az olvasót a lábáról. Az a fajta könyv, amit kinyitsz, és nyomban végig is kell olvasnod. Alfonso Cruznak már több felnőtteknek szóló könyve is megjelent nálunk a közelmúltban. Jöhetnek nyugodtan a gyerekkönyvei is, bár ezeknek is lesz bőven felnőtt olvasója.
» Tovább…
2020. november 29. | Mészáros János
A kisebbeknek szóló könyveknél mi sem természetesebb, mint hogy egy történet szereplői állatok. A nagyobb korosztályoknál aztán az állatszereplők helyét egyre inkább emberek veszik át. És akkor még egy különleges részhalmazról, a kecskeszereplős könyvekről nem is beszéltünk. Pedig egy példa már biztosan van rá, hogy kecskeszereplőkkel milyen sokat el lehet mondani az emberi kapcsolatokról, érzelmekről. Ez a példa Jean-Claude Mourlevat könyve, a Jakabak. Lendületes, egészen vagány, mégis érzelmes történet kecskékről, pelékről, nyestekről és egy kakasról. Ajánlható 9 éves kortól, felső korhatár nincs.
» Tovább…
2020. november 24. | Kele Fodor Ákos
Hogy miért került egy majdnem hatvanéves könyv a listára? Válaszunk egyúttal azt is megmagyarázza, miért kapható folyamatosan mind a mai napig, és miért készült belőle diafilm, foglalkoztató füzet és telefonos applikáció is. A Laci és az oroszlán, Marék Veronika klasszikusa a bátorságról, amelynek nemcsak a története, erkölcsi tanítása, hanem a vizualitása is időtálló még azzal együtt is, hogy mind a nyelvezetén, mind a grafikai kultúráján meglátszik az idő. Hogyan lehetséges ez?
» Tovább…
2020. november 23. | Mészáros János
„Pipó, a béka szomorú volt. Egy ideje nem voltak álmai.” Mi viszont azonnal látjuk, hogy Pipó, a béka tévedett, mert olyan szerencséje van, hogy a könyv, aminek a lapjain létezik, már az első oldalától kezdve az álomi tájak albuma. Álmokról, elvágyódásról, barátságról annyi könyvet olvastunk már, mégis újra és újra vannak olyan alkotók és olyan könyvek, akiknél (és amelyekben) ezek az örök témák frissnek hatnak. Satoe Tone és a Pipó utazása ide tartozik.
» Tovább…
2020. november 13. | Kele Fodor Ákos
A „jótett helyébe jót várj” nemcsak a európai népmesékben otthonos, univerzális eszmény, hanem újra is fogalmazható kortárs eszközökkel, egyedien, veretesen. De hány meg hányféleképp lehetne ezt giccsesen megfogalmazni! Julia Donaldson és Axel Scheffler, a zseniális szerzőpáros – akiknek munkái közül alig tudtunk egyet kiválasztani! – a A legcsinosabb óriás-ban remekül kikerüli a közhelyeket, miközben rendkívül megindító példázatot tár elénk az empátián alapuló, önfeláldozó jócselekedetről és a tiszta háláról.
» Tovább…
2019. február 15. | Kele Fodor Ákos
A 20. század elején árváknak meséket író Janusz Korczak könyve kiállta az idő próbáját: mai napig letehetetlen, az utolsó mondatig zseniális. Gyerekeknek és felnőtteknek is szemfelnyitó és szemkápráztató történet, imádnivaló figurákkal egy földrajzilag, társadalmilag és etnikailag is tágas világban. Amikor már azt hiszed, nem tudja emelni a téteket, mindig meglep, és valami újat tanít.
» Tovább…
2016. október 30. | Mészáros János
Azért az nem is kicsit nyugtalanító kérdés, hogy Nagypapa miért egy távoli szigetet és egy orangután barátságát választja unokája, Peti helyett… Amennyire egyszerű történet a Nagypapa szigete, annyira sok nyugtalanító kérdést vet fel. És hozzásegít a válaszokhoz is.
» Tovább…
2016. június 8. | Mészáros János
A Jelen! novellái nem ifjúságiak (szerencsére), mindegyik az ifjúság számára is jól olvasható igazi felnőtt irodalom. A szövegek többnyire sokkal jobb színvonalúak, mint amilyet az ifjúsági, illetve fiatal felnőtt irodalomnál megszoktunk. A kötetet fel lehet fogni akár valamiféle bevezetésként is a kortárs szépirodalom olvasásába.
» Tovább…
2016. április 12. | Vörös Juli
Könnyűzenei horgolás az elmúlt évtizedek fonalgyűjteményeiből: Pizsámátor.
» Tovább…
2015. december 22. | Mészáros János
„Volt egyszer egy autó. Öreg kisasszony öreg autója volt, de szép fényes, tiszta kívül-belül, mert a kisasszony szerette a rendet meg a tisztaságot, és az öreg autóját is szerette.” – nem nagyon lehet másképp kezdeni valamit, ami Mosonyi Aliz könyvéről, Az öreg kisasszony autósmeséiről szól. És valahol ott kell álljon az is: „Mi ketten. Te meg én.” – akkor most már ez is megvolt.
» Tovább…
2015. december 8. | Majoros Nóra
„Ki szerint rendes dolog kilencévesen jósnőhöz járni, a garázsbérlő rockercsávóval barátkozni, akinek gabonasiklója van, vagy lapokra tépni egy könyvet, hogy egyszerre ketten is tudják olvasni?!” Majoros Nóra olvasónaplója.
» Tovább…
2015. november 18. | Mészáros János
Lassan mindenki ráeszmél, hogy észrevétlenül sokak által tárgyalt, alaptémává vált a legóba lépés problémája. Dániel András könyvéből (Smorc Angéla nem akar legóba lépni) az is kiderül, hogy ez nemcsak nálunk a Földön van így, hanem például a Holdon is.
» Tovább…
2015. május 6. | Mészáros János
Szemüvegben nem lehet balettozni, Catherine Certitude-nek ezért időnként le kell vennie a szemüvegét, ahogy apjának is, aki talán nem is bánja, ha néha nem látja élesen, hogy miféle üzleti ügyekbe is keveredett. A végén elhajóznak Amerikába. Modiano és Sempé ellenállhatatlan könyve megjelent magyarul.
» Tovább…
2015. január 22. | Majoros Nóra
Az elmúlt hónapokban egyértelműen a Jakab volt a kedvenc könyvünk itt a Két Egérben. Most Majoros Nóra írt róla olvasónaplót, amelyből többek között kiderül, hogy a Jakab nem is könyv, hanem sokkal inkább egy családi, multifunkcionális szórakoztató eszköz.
» Tovább…
2014. december 3. | Mészáros János
A Válogatós nem egyszerűen verses kalendárum óvodásoknak, könnyen lehet, hogy ez lesz a következő évtizedben az antológia, ami mindenkinek megvan. Mi nem bánnánk.
» Tovább…
2014. október 29. | Majoros Nóra
Ebből a történetből kiderül, hogy a Hová tűnt a torta? igazi varázskönyv. Viszont hajlamos eltűnni, és Győrben nem könnyű másikat szerezni. A történet legválságosabb pillanatában felbukkan egy valódi torta. És végül szerencsére minden jóra fordul. Majoros Nóra kalandos olvasónaplója egy szöveg nélküli könyvről.
» Tovább…