Szülő- és gyereknevelés

Kamasz gyerekednek bankszámlát nyitnál? 6 dolog, amiket szülőként nem árt tudnod!

Kamasz lány bankkártyával fizet

Minden szülő úgy szeretné bevezetni gyermekét a pénzügyek intézésének világába, hogy közben fél szemmel rajta tartja a figyelmét. A készpénznél ezt csaknem lehetetlen elérni, míg a banki applikációknál ez egy elérhető szolgáltatás lehet. Sőt, egyes funkciókat csak a szülő hajthat végre gyermeke bankszámláján, főleg 14 éves kor alatt. Gergely Pétertől, a BiztosDöntés.hu szakértőjétől megtudtuk, hogy milyen banki megoldások vannak erre jelenleg.

Ahogy a digitális bankolás egyre fiatalabb korosztályokat is elér, a szülők felelőssége is megnő: segíteni kell a gyerekeket a tudatos pénzhasználatban, ugyanakkor biztonságban is kell tudni a fiatalok bankszámláját és vele a pénzét is. Egyre több hazai banknál a szülő aktívan nyomon követheti, hogy mi történik a pénzzel a gyermeke bankszámláján. Ez azonban elsősorban 14 év alatti korban jellemző.

A napi limitek állíthatósága, az egyes műveletekről érkező értesítések, kártyaletiltási lehetőség, vagy a megtakarítási zseb kialakítása mind olyan funkciók, amelyek nemcsak biztonságot nyújtanak, hanem segíthetik is a gyerekeket a felelősségteljes pénzkezelés elsajátításában is. Mindez persze nem helyettesíti a szülői figyelmet és beszélgetéseket a pénz szerepéről, de remek digitális segítség lehet a mindennapokban.

1# A számla felett felnőtt korig a szülő rendelkezik

A 14 év alatti gyerekek diákszámláját szinte kizárólag a törvényes képviselő, azaz általában a szülő kezelheti, így a banki mobilalkalmazásban vagy netbankban is ő tudja előre beállítani, mennyi pénz legyen elérhető a bankkártyával, azaz mekkora legyen a bankkártyás költési limit. Magát a bankkártyát is ő rendelheti meg, blokkolhatja a használatát, majd újra aktiválhatja – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A Gránit Banknál a Gránit Family konstrukcióban a szülő a gyermek 18 éves koráig egy felületről kezelheti a gyerek számláját is a saját applikációjában, így a gyermek utalásai, tranzakciói, a megtakarítási számlája átláthatók, sőt, a tranzakciók még szűrhetők is a szülő által. A szülő átutalhat a gyermek számlájáról, továbbá különféle játékos feladatokat is adhat gyermeke számára, aminek elvégzését pénzzel jutalmazhatja. Kezelheti a bankkártya blokkolását, visszakapcsolhatja azt, mindezt a saját mobilbanki felületén. Még arra is van mód, hogy lecserélje gyermeke fényképét az appban.

Az Erste Banknál a 14 éves korig elérhető George Junior felületet szintén tudja kezelni a szülő a saját, felnőtt mobilappjából. Letöltheti a számlakivonatot, ugyancsak blokkolhatja, vagy visszakapcsolhatja a bankkártyát, kezelheti gyermeke bankkártyájának limitjeit, és módosíthatja a gyermeke Junior felületen megjelenő fényképét.

2# Változások 14 év felett

14 éves kortól sokkal nagyobb önállóságot kapnak a fiatalok a pénzügyekben. A bankkártya és a bankszámla korlátai sokkal enyhébbekké válnak, majdnem a felnőttekével megegyeznek. Ebben az életkorban a szülő elsősorban bankfiókban szólhat bele a gyermeke számláján történő jogosultságokba, de egyes esetekben kérhet például értesítéseket gyermeke pénzmozgásairól.

3# Korlátozhatóság a bankkártyán

Sok szülő igényelné, hogy lehet-e például olyan beállításokat adni, hogy a gyermeke ne tudjon költeni a bankkártyájával például játékappokra, gyorsétteremre vagy italboltra. A magyar bankok azonban egyelőre nem tesznek lehetővé ilyen szülői korlátozási lehetőségeket.

4# Limit beállítások és figyelmeztetések

Sok bank mobilappja lehetővé teszi napi vagy tranzakciókénti limit beállítását a fiataloknak kínált bankkártyákhoz, de ezek a szülő által csak bankfiókban állíthatók. Ez persze még így is egy praktikus lehetőség, ha a szülő nem szeretné, hogy a gyerek egy nap alatt elköltse az összes zsebpénzt vagy megtakarítást.

Az értesítési funkciók (push üzenet, SMS) szintén segíthetnek abban, hogy a szülő azonnal értesüljön gyermeke minden költésről. A banki SMS szolgáltatás azonban minden banknál pénzbe kerül, az MBH Bankot kivéve.

14 és 18 éves kor között azonban, a Gránit Family program keretében lehet csak kezelni a gyermek számláját a szülő mobilappjából. Más bankoknál a szülő a rendelkezését a gyermeke számla felett bankfiókban vagy telefonos ügyfélszolgálaton gyakorolhatja.

5# Megtakarítási funkciók segítik a tudatosságot

A hazai bankszektorban a gyermekek számára is több banknál elérhető a megtakarítási számla, amely a bankkártyával elérhető fő számla mellett, egy külön számlán biztosítja a takarékoskodást. Ezek a konstrukciók nem csak az elkülönítést, hanem a rugalmasságot is biztosítják azzal, hogy a gyermek bármikor átvezethet pénzt a megtakarítási számlájára, vagy vissza is vehet onnan.

Az OTP Junior bankszámla ajánlatot választó ügyfelek számára is elérhető a Persely funkció az internetbankba vagy a mobilbankba belépve. Ez egy több célú megtakarítási számla. Díjmentesen gyűjthető és bármikor kivehető a pénz a Perselyből. A megnyitása tetszőleges összeggel lehetséges. Mivel bármikor be lehet rá fizetni, ezért alkalmanként és rendszeres megtakarítási célból is használható. Maximum 5 persely nyitható különböző célokra.

Sőt, a Perselybe a kártyás vásárlások felkerekítésével is gyűjthető pénz. Kiválasztható, hogy a kártyás vásárlások összegének 100 vagy 1 000 forintra történő kerekítését szeretné a tini és az is, hogy a félretett összeget mennyivel szeretné felszorozni (a szorzó lehet egyszeres, kétszeres, háromszoros és ötszörös). A kerekítés egy perselyhez állítható be, vagyis a kerekítésből származó összegek mindig egy adott kiválasztott perselybe kerülnek, de ez is bármikor módosítható egy másik perselyre. A kerekítésből származó összegeket a nap során egy összegben vezeti át az OTP Bank a kiválasztott perselybe. Az átvezetésről push értesítést is lehet kérni.

6# Készpénzhasználat vs bankkártya

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint fontos kiemelni, hogy amikor a gyermek készpénzben kapja a zsebpénzt, onnantól a szülő egyáltalán nem tudja ellenőrizni, hogy az mire ment el. A bankszámlán történő takarékoskodás azonban sokkal jobban nyomon követhető a szülő által, ráadásul a fiatalok szeretnek is trendi, érintéses kártyás vagy mobiltelefonos fizetéssel költeni.

Az internetes tranzakciókat pedig kizárólag bankkártyával lehet kifizetni. Bár van lehetőség készpénzes utánvételre is a kiszállítások során, de online előfizetéseket már tényleg csak bankkártyával lehet kifizetni, készpénzzel semmiképpen.

Kölöknet hozzászólás

aláírás