Érdemes a gyereknek saját bankszámlát nyitni? Szakértő véleménye
Az óvodás, általános iskolás gyermeket nevelő szülőkben még nem mindig merül fel, hogy gyermeküknek saját bankszámlája legyen, holott ez a megoldás számos előnnyel jár, amellett, hogy számottevő költséggel sem kell kalkulálni. A lakossági piacon aktív bankok közül pedig egyre több kínál kifejezetten a legfiatalabb – 14 év alatti – korosztályra célzó konstrukciókat, természetesen rengeteg kedvezmény mellett. Pénzügyi partnerünk, a BiztosDöntés.hu szakemberét kérdeztük.
Egyre több bank kínál a legfiatalabb, 14 év alatti korosztály számára is bankszámla-konstrukciókat, amelyekhez számos díjkedvezmény, és – a sztenderd folyószámlákhoz hasonlóan – most már egyszeri számlanyitási jóváírás is kapcsolódik. Azzal együtt viszont, hogy nő a választék a legfiatalabbaknak szóló számláknál a piacon, a bankok tapasztalatai szerint sok szülőben még most is csak az általános iskola felső tagozatának, netán a középiskolának a megkezdésekor merül fel a diákszámla nyitásának gondolata.
„Az, hogy a legfiatalabb korosztály tagjai közül viszonylag kevesen rendelkeznek bankszámlával, két okkal magyarázható: egyrészt a gyermek saját számlája iránti igény legtöbbször csak akkor merül fel, amikor már önállóan kezd pénzt kezelni – leginkább önállóan vásárolni –, másrészt azért, mert a szülők sok esetben nem ismerik ezeket a konstrukciókat” – nyilatkozta Homa Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Hány éves kortól lehet számlája vagy bankkártyája a gyereknek?
Kifejezetten a 14 év alatti korosztály számára most öt bank kínál számlacsomagokat, amelyeket értelemszerűen kizárólag a szülő közreműködésével lehet megnyitni: az Ersténél és az OTP Banknál már mindjárt a gyermek megszületése után is nyitható számla, míg a CIB Banknál 7 év, a Gránit Banknál és a K&H Banknál 6 év az alsó korhatár. Bankkártya igénylését viszont már kivétel nélkül 6-7 éves kortól teszik elérhetővé a pénzintézetek.
Miért jó a gyerek-bankszámla?
„A gyermekeknek szóló számlánál a praktikus szempont – tehát a pénzhez való, kontrollált hozzáférés biztosítása – mellett legalább olyan fontos a szerepe az edukációnak is: a gyermek a saját számla révén időben megismerkedhet a pénzügyekkel, elkezdhet megtakarítani, és már egészen fiatalon saját maga oszthatja be a pénzét” – emelte ki a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A szülő emellett – tette hozzá – a saját dolgát is megkönnyítheti, ha önálló folyószámlát nyit a gyermekének: folyamatosan ellenőrizni tudja a számlán lévő pénzmozgásokat, módosíthatja a pénzfelvételi, vásárlási limiteket, és ha szükséges, azonnal pénzt utalhat a gyermek számlájára.
A gyerekszámlákhoz ráadásul minden banknál egy sor díjkedvezmény is kapcsolódik: így a díjmentes számlavezetés éppúgy megszokottnak tekinthető, mint a bankkártya éves díjának az elengedése, de a tranzakciók díjainál is adnak kedvezményeket a pénzügyi szolgáltatók. A Gránit Bank, MBH Bank és OTP Bank gyerekszámlája folyamatosan 0 Ft-os havidíjú és a bankkártya éves díja is folyamatosan 0 Ft.
Nem véletlen, hogy a legkisebbek kegyeit is keresik a bankok
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a bankok legfiatalabb korosztály iránti, kitüntetett figyelme egyáltalán nem véletlen. A KSH adatai szerint az idei tanévben nagyjából 710 ezer gyermek folytatott általános iskolai tanulmányokat, ami – figyelembe véve a Magyarországon vezetett, közel 10,5 millió lakossági fizetési számlát, és a nagyjából 7 millió, ténylegesen fizetési műveletekre használt bankszámlát – egyáltalán nem elhanyagolható nagyságrend. Arról sem lehet megfeledkezni, hogy a szülő és a gyermek rendszerint egy pénzügyi szolgáltatónál vezeti a számláját, ami növeli az elköteleződésüket is az adott pénzügyi szolgáltató iránt. Az idő pedig ebben az esetben is a pénzintézeteknek dolgozik: az a gyermek, aki már idejekorán megtanulja jól kezelni a pénzügyeit, hosszabb távon igen értékes, és folyamatosan növekvő számlaforgalmat generáló ügyféllé válhat.
Jóváírás is járhat a gyerek saját számlája mellé
Ami a most futó akciókat illeti, az OTP Bank most számlanyitási akciót kínál az OTP Junior bankszámla ajánlatához: 20 ezer forintos, egyszeri jóváírás jár abban az esetben, ha a fiatal betöltötte 12. életévét, az elmúlt három hónapban nem volt OTP számlája, és teljesíti a kártyás vásárlásokra és Persely nyitásra vonatkozó feltételeket. A 24 éves korig elérhető OTP Junior számla egyébként már születés után is megnyitható a gyermeknek, bankkártyát pedig 7 éves kortól lehet igényelni hozzá. A számlához több kedvezmény is társul: így például a számlavezetés havi díja 0 Ft. Az OTP Junior Kedvezményprogramban pedig 5 és 30 százalék közötti pénzvisszatérítés is járhat a partnerektől a kártyás vásárlások után.
A CIB Bank ECO Start számlája 7 és 14 év közötti gyermekek számára igényelhető. A számlavezetés díjmentes ennél a konstrukciónál, és egy most futó akcióban elengedik a Visa Inspire bankkártya éves díját is.
Az Erste több diákszámla ajánlatot is kínál. A Cseperedő bankszámlája már a gyermek születése után is igényelhető, és 14 éves koráig használható. A számlához most 10 ezer forint egyszeri jóváírást is ad a pénzintézet, és további 10 ezer forint járhat Arany befektetési alapban abban az esetben, ha értékpapírszámlát is nyitnak a folyószámla mellé, és arra legalább havi ötezer forintnyi rendszeres befektetés is érkezik. A számlavezetési díj ennél a konstrukciónál is nulla forint, és elengedik a hozzá tartozó kártya kibocsátási díját is. Bankkártya 7 éves kortól igényelhető a számla mellé: az Erste ennél napi 20 ezer forintos vásárlási, és 10 ezer forintos készpénzfelvételi limitet állít be, ami bármikor módosítható.
A Gránit Bank Family Junior számlájánál 0 forint a havi számlavezetési díj, és a kártya éves díját is elengedi a pénzintézet. Új számla nyitásakor most 40 ezer forintos, egyszeri jóváírás is járhat a Gránit Banknál, ha azt eBank – tehát mobilbanki – applikáción keresztül, szelfis számlanyitással nyitja meg a szülő, és teljesülnek az egyéb, meghatározott feltételek is. A szülők a Gránit Family alkalmazásban feladatokat, célokat állíthatnak be gyermeküknek, amelyek eléréséért és elvégzésért pénzt adhatnak. A számla – és hozzá a bankkártya – 6 éves kortól igényelhető. A szülő folyamatosan követheti a gyerek költéseit, és szükség esetén zárolhatja is a bankkártyát.
A K&H Ifjúsági számlacsomagjának gyerekeknek szóló változatánál a nulla forintos számlavezetési díj mellett díjmentes megtakarítási számla is jár a konstrukcióhoz.
Az MBH Banknál a már említett 0 Ft-os havi számlavezetési díj elektronikus kivonattal érvényes, a 0 Ft-os éves díjú bankkártya pedig választható Mastercard Standard, illetve a Visa Classic közül. A kártyás fizetés mindkettővel díjmentes, és ugyanúgy díjmentes a Netbank és a Mobilalkalmazás szolgáltatás is. Az MBH Diák Számlacsomagot a Magyar Posta Zrt. hálózatában is meg lehet nyitni.
Nyitókép: 123RF