5 zseniális népi praktika, amivel legyőzheted az izzadást!
Az izzadás bármennyire is kellemetlen tud lenni, bármennyire is meg akarjuk gátolni, nagyon is egészséges. Mit tehetünk, hogy mégis csökkentsük az izzadsággal járó kellemetlen szagokat, kínos verejtékfoltokat? Néhány természetes tippet mutatunk felnőtteknek, amit a szokásos higiéniai rutinunkon túl bevethetünk kánikula esetén.
- A hőségben, illetve sportolás közben mindenki izzad. A szervezet az izzadságot a testhőmérséklet szabályozására hasznosítja.
- Az erős izzadás ellen nem csak dezodorokkal, hanem különféle természetes módokkal is segíthetünk: például zsálya, almaecet és a szódabikarbóna használatával, illetve megfelelő ruházat viselésével, megfelelő ételek fogyasztásával.
- Ha tartósan és/vagy erősen izzadunk hőség vagy fizikai aktivitás nélkül is, forduljunk orvoshoz.
Már az elején tisztáznunk kell, hogy mindenki izzad. Ennek magyarázata, hogy a tűző napon, hőségben vagy sportolás közben termelődő izzadság lehetővé teszi a szervezet számára, hogy a felesleges hőt belülről kifelé szállítsa, és kiegyenlítse a hőmérséklet-különbségeket.
Stresszhelyzetekben a szervezet verejtéktermelését szabályozó idegek túlműködnek (szorongásos izzadás), például amikor vizsgázunk, egy számunkra kellemetlen beszélgetést folytatunk vagy az orvosi rendelő várójában izgulunk.
Maga az izzadság egyébként alapvetően szagtalan. Kellemetlen szagok csak akkor alakulnak ki, ha a nedvesség ruhával érintkezik, vagy hosszú ideig a bőrön marad, és baktériumokkal kerül kapcsolatba.
1# Zsálya izzadás ellen
A zsálya izzadásgátló hatású, mivel a növény természetes módon csökkenti az izzadságtermelést. Ezért naponta többször is elkortyolhatunk egy-egy csésze langyos zsályateát az izzadás ellen, vagy készíthetünk zsályás hűsítő lemosást.
Zsályás lemosó recept:
Forrázzunk le egy teáskanál friss vagy szárított zsályalevelet körülbelül két csésze vízzel.
Hagyjuk ázni körülbelül 15 percig, majd hagyjuk kihűlni.
Vattakorongokat áztassuk bele a folyadékba, és néhány percig kenegessük azokon a területeken, ahol a legjobban izzadunk.
Ismételjük meg ezt naponta többször.
2# Kellemetlen izzadságszag ellen háztartási szerekkel
A szódabikarbóna sokoldalú tisztító és folteltávolító háztartási szer, ezért egy kisgyerekes háztartás elengedhetetlen kelléke. A szódabikarbóna vagy az alternatívaként működő sütőpor antibakteriális hatással is rendelkezik, ezért – visszafogott használat mellett – segít semlegesíteni a kellemetlen izzadságszagot.
Illóolajos szódabikarbónás paszta recept:
Egy teáskanál étkezési szódabikarbónát vagy sütőport keverjünk össze egy kevés vízzel, hogy sűrű pasztát kapjunk.
A friss illat érdekében adhatunk hozzá egy csipet citromlevet vagy néhány csepp illóolajat.
Ezután dörzsöljük a pasztát a hónalja alá, és hagyjuk rajta körülbelül 15 percig.
Ezután langyos vízzel öblítse le, és néhány héten át minden reggel ismételjük meg.
3# Kevesebb izzadás almaecettel
Az almaecet segít az erős izzadás ellen, mivel a verejtékmirigyek összehúzódását és az izzadás csökkentését okozza. A legegyszerűbb és leghatékonyabb természetes módszer, ha almaecetes vattakoronggal dörzsöljük be a hónaljat lefekvéskor, amit egy éjszakán át rajta hagyunk. Reggel egyszerűen öblítsük le a zuhany alatt.
4# Segít az izzadás ellen a túl fűszeres ételeket és alkohol kerülése
Ha sokat izzadunk, akkor kerüljük a fűszeres ételeket, és a nyár esti megterhelő, lucullusi lakomákat. A fűszeres ételek serkentik az anyagcserét, és így további hőtermelésről gondoskodnak – az így termelődött verejték távozik a szervezetből. Tehát a túlzottan fűszeres ételek izzasztanak.
Érdemes körülbelül 2 órával a tervezett lefekvés előtt vacsorázni, hogy legyen elég ideje a szervezetnek emészteni. Ráadásul, aki rendszeresen teli gyomorral fekszik le, nemcsak rosszabbul alszik, hanem hosszútávon növeli a reflux kialakulásának az esélyét is.
A forró italok és a koffeintartalmú italok is fokozzák az izzadást, ezért javasolt kerülni őket. Ezek helyett igyunk sok vizet, mivel a kiizzadt folyadékot vissza is kell pótolnunk.
5# Viseljünk megfelelő ruházatot
Ha sokat izzadunk, viseljünk könnyű, a testhez nem túl szorosan simuló anyagokat. A lenből, pamutból vagy (természetes) selyemből készült könnyű ruhák jobban felszívják a nedvességet, mint a műszálas textilszálak, illetve a természetes anyagok légáteresztőek is. Nejlon vagy poliészter ruhadarabokban kánikulában azonnal befülledünk, ezért ezeket a hőségben kerüljük.