Nyári szünet

Mennyire veszélyes gyerekekre az agyevő amőbafertőzés? Utánajártunk!

Az agyevő amőbafertőzés rendkívül ritka jelenség, mégis fontos tisztában lennünk annak veszélyeivel, különösen a nyári kánikulában, amikor sok család a zsúfolt strandokon keresi a hűsölés lehetőségét. A ritka kórokozó meleg édesvizekben fordulhat elő, de akár strandok rosszul karbantartott medencéiben is. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének és az NNGYK népegészségügyi szakembereit kérdeztük arról, hogy miként csökkenthetjük a fertőzés kockázatát, illetve mit tehetünk kisgyerekes szülőként a megelőzés érdekében.

Az elsőre rémisztő hangzású agyevő amőba elnevezésről a nemrég elhunyt tizenegy éves kisfiú kapcsán hallottunk. A tragikus körülmények között elhunyt gyermek vélelmezhetően strandolás közben fertőződött meg agyevő amőbával. A hír nem csak a szülői társadalmat sokkolta, hanem mindenkit.

Az Új Szó tudomása szerint a tizenegy éves gyermek a párkányi Vadas fürdőben szedhette össze a kórokozót, ugyanis astrandolás utáni napokban lett rosszul, magas lázzal küzdött, hányt, illetve epilepsziás rohama is volt. A kisfiú életét végül nem tudták megmenteni. Úgy tudjuk, a hatóságok nem igazolták, hogy a párkányi strandon fertőződött-e meg a kisfiú.

Az agyevő amőba meleg édesvizekben fordulhat elő, valamint tavakban, folyókban vagy akár strandok rosszul karbantartott medencéiben is.

„Agyevő amőba” (Naegleria fowleri)

Házi Gyermekorvosok Egyesületének szakemberei kérdésünkre elmondják: az „agyevő amőba” (Naegleria fowleri) egysejtű élőlény, amely ritkán, de nagyon súlyos fertőzést okozhat az emberi agyban. Az amőba nem az agyat eszi meg, hanem gyulladást idéz elő az agyban.
Ritka fertőzésnek számít, világszerte évente csak pár tucat eset fordul elő, a kórokozó többnyire meleg éghajlatú országok (USA dél államai, Pakisztán, India) természetes édesvizeiben, tavaiban, meleg vizű forrásokban él. De előfordulhat olyan helyeken is – például öntözőrendszerekben vagy akár hűtőtornyokban, illetve hűtővizek jelenthetnek még kockázatot –, amelyek mesterséges terepek. 

Hozzáteszik: Problémát okozhat, ha előzetesen nem felforralt csapvízzel történik az orr irrigálása. A fertőzés ugyanolyan tüneteket okoz, mint a bakteriális eredetű gennyes agyhártya-, agyvelőgyulladás, speciálisan amőba fertőzésre utaló tünet nincs.

1-12 napon belül jelentkezhet láz, fejfájás, hányinger, hányás, zavartság, görcsök, eszméletvesztés, a halálozási arány pedig 97%-os.

Mennyire kell aggódnunk itthon?

A témában megkerestük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ NNGYK szakembereit is, akik megnyugtattak bennünket: Korábbi tudományos vizsgálatok nem mutattak ki Naegleria fowleri-t a vizsgált magyarországi fürdőkben. Vannak speciális diagnosztikai módszerek (PCR), amelyekkel kimutatható a fertőzés, ugyanakkor a megelőzés sokkal hatékonyabb. A fertőzések megelőzését elsősorban a strandok megfelelő üzemeltetése (takarítása, fertőtlenítése, megfelelő fertőtlenítőszer-szint fenntartása) biztosítja. A közhasználatú fürdőkre vonatkozó, 2024-ben hatályba lépett szabályozás a fürdőzők biztonsága érdekében a korábbinál szigorúbb vízminőségi követelményeket támaszt.

A rendeletben előírt minimális klórkoncentráció (0,5 mg/L) az amőbák ellen is hatékony.

A háziorvosok csak akkor diagnosztizálják a megbetegedést, ha az orvos gondol az amőbafertőzés lehetőségére, és az agyvíz célzott vizsgálatát kéri a mikrobiológustól. Az agyhártyagyulladásoknál megszokott vizsgálatok nem vezetnek eredményre.
Vannak speciális diagnosztikai módszerek (PCR), amelyekkel kimutatható a fertőzés, de ilyen módszer Magyarországon nem áll rendelkezésre.

Hogyan lehet kezelni a fertőzést, ha már kialakult?

Kezelésében az agyhártya- és agyvelőgyulladás tüneteinek kezelése a fő feladat.

Mit kell tudni a megelőzésről?

A gyermekorvos szakemberek hangsúlyozzák: tekintve, hogy a Naegleria fertőzés általában nagyon ritka. Ahol gyakrabban észlelnek fertőzést – például Floridában –, ott alapvetően arra figyelmeztetik a lakosokat és a turistákat, hogy kerüljék a nem tengervizeket és a strandokat, továbbá: 

kerüljék, hogy bármilyen víz az orrukba jusson. Arra az agyevő amőbától függetlenül figyelni kell, hogy a felső légúti betegségnél végzett orrmosáshoz készített sóoldat mindig felforralt csapvízből készüljön.

A szülők megnyugtatása végett az NNGYK szakemberei elmondják: A fertőzés emberről emberre nem terjed, ha valaki csak lenyeli a kórokozót, az szintén nem okoz megbetegedést. A szabadon élő amőbák termálvizekben, ipari hűtővizet befogadó vizekben szaporodhatnak el nagyobb számban elsősorban 30 ºC-nál melegebb vizekben. Azokban a rendkívül ritka esetekben, amikor fertőzést okoznak, orron át jutnak be a szervezetbe, ott súlyos agyhártyagyulladást okozhatnak.

Mit tehetünk a gyerekek biztonsága érdekében?

A jó hír, hogy az agyevő amőba sós vízben azonnal elpusztul, valamint megfelelően klórozott vízben sem marad életben. A népegészségügyi szakemberek hozzáteszik: Termálvízben, gyógymedencékben kerüljük a fej bemerítését, ne bukjunk a víz alá! Gyerekeket ne engedjünk a gyógymedencébe! Természetes meleg vizekben kerülni kell az orral lefelé való merülést, illetve gyerekeknél érdemes sóoldatot használni strandolás után. Nyílt sebbel ne fürödjünk sem medencében, sem természetes vizekben. Ne feledjük, hogy a tiszta víz feltétele a tiszta fürdőző: a medencébe lépés előtt feltétlenül zuhanyozzunk, és használjuk a lábmosót!


Kép forrása: hirado.hu

Nyitókép: 123RF

Kölöknet hozzászólás

aláírás