0-6 éves gyerekek a kánikulai hőségben: Így óvd a kisgyereket a forróságban!
Minél fiatalabb egy gyermek, annál érzékenyebb a kánikulára, kitettebb a hőségnek, és annál nagyobb védelemre, odafigyelésre van szüksége. Hogyan védhetjük a legkisebbeket a hőségtől? Kánikulai tippjeink kisgyerekeseknek.
A babák, kisgyermekek szervezete a magas hőmérséklettel szemben még nem teljesen kifejlett. A felnőttek jobban alkalmazkodnak a magasabb hőmérséklethez, izzadással képesek lehűlni, a gyermekek viszont még nem tudnak a felnőttekhez hasonlóan izzadni, éppen ezért gyorsabban ki is száradnak. Nekünk, szülőknek a feladatunk az, hogy a babák, kisgyerekek kiszáradását, hőkimerülését (fejfájás, szédülés, gyengeség, hányinger, rossz közérzet, izomgörcs), illetve a hőgutát (száraz, forró, vörös vagy szürkés bőr, zavartság, csökkent mozgáskészség, szapora pulzus és gyors, felületes légzés, görcsroham, eszméletvesztés) megelőzzük.
Általános szabály az, hogy a kánikulai forróságban kerülni kell a fizikai megerőltetést, például a nagymozgásos játékokat tűző napon, játszótéren, ugrándozást, szaladgálást, intenzív mozgással járó tevékenységeket. Fontos, hogy a nyári melegben, játék közben húsz percenként kínálgassunk italt a kisgyerekeknek.
De még ennél is fontosabb szabály, hogy soha ne hagyjuk a gyermeket egyedül az autóban. Még akkor sem, ha nagyon édesen alszik. Még akkor sem, ha csak egy percre szaladunk be valahova ügyet intézni. Az autó beltere nagyon rövid időn belül felforrósodhat, velünk pedig bármikor, bármilyen váratlan esemény megtörténhet.
Azt sem lehet elégszer ismételni, hogy ha azt látjuk az utcán, hogy egy anyuka a forróságban – árnyékolási céllal – letakarja a babakocsit pléddel, vastagabb takaróval, akkor ne legyünk restek, lépjünk oda hozzá, és emlékeztessük, hogy a babakocsi terében ilyenkor nem jár a levegő, akár 10-15 fokkal is több lehet a hőmérséklet, mint kint, tehát életveszélyes is lehet.
Így tudjuk a lakást hűvösen tartani
Napközben húzzuk le a redőnyöket, vagy húzzuk be a sötétítő függönyöket.
Tartsuk zárva az ablakokat a hőségben. A netről rendelhetünk fényvisszaverő ablakfóliát vagy öntapadós hővédő ablakfóliát.
Szellőztetni akkor lehet, amikor már a levegő lehűlt, azaz éjszaka és hajnalban.
Akasszunk ki napközben a gyerekszobába nedves törölközőket, amit ablak elé vagy "huzatos" helyre teszünk.
Egy teli tál jégkockát is kihelyezhetünk olyan helyekre, ahol a kisgyerek nem fér hozzá.
A baba, kisgyermek mindig a lakás leghűvösebb szobájában aludjon.
Mivel az elektromos készülékek hőt termelnek, ezeket lehetőség szerint kapcsoljuk ki.
A ventilátorok nem hűtenek, csak a forró levegőt keringtetik. Ventilátor elé tehetünk jeges palackokat. A ventilátornak a gyermekek számára elérhetetlen helyen kell lennie, és ahogy a légkondit sem, a ventilátort sem szabad közvetlenül az alvó gyermekre ráirányítani.
Hogyan állapíthatjuk meg, hogy a babának, kisgyereknek túl meleg-e van-e?
Tegyük a tenyerünket a gyerek hátára, a nyak alá, és állapítsuk meg, hogy ez a testtájék felhevült-e.
Könnyen elbagatellizáljuk, de a megfelelő ruházat rengeteget segíthet a hőségben. Könnyű, szellős, bő ruházat megakadályozza a túlhevülést.
A babákat, kisgyereket ne tegyük ki a közvetlen napfényre vagy tűző napra, mindig leárnyékolt, hűs, árnyékos területen játszanak – ez nekünk felnőtteknek a feladatunk, a baba, kisgyerek erre még nem tud ügyelni.
A ruházat ne legyen szoros, tapadós, kényelmetlen, hanem szellős, légáteresztő, hogy a levegő áramolhasson a testük és a ruházatuk között.
Kánikulai forróságban a baba nyugodtan lehet otthon ruha nélkül, csak pelenkában.
30 Celsius-fok feletti hőmérsékleten az enyhén nyirkos ruhák hűsítik a kisgyerek testét.
Babáknál altatáshoz ne hálózsákot használjunk, hanem láb nélküli vékony pizsamát vagy a rövid ujjú bodyt, a törzsüket egy vékony pelenkával takarjuk be. A kiságyból minden plüssállatot, meleg takarót, plédet vegyünk ki. A kiságy mindig maradjon szellős. 2 éves kortól elegendő egy vékony paplan vagy csak egy pamut lepedő.
Folyadékpótlás babáknál, kisgyerekeknél
Hőségben a bekövetkező folyadékveszteség ellensúlyozására a szoptatott csecsemőket gyakrabban kell etetni, a szoptató anyukáknak pedig többet kell inniuk. A cumisüvegből táplált kisgyereket szintén gyakrabban kellene kínálni.
Egyéves kor felett 820 ml/nap, 4-7 éves kor között pedig 940 ml/nap ajánlott. Hőségben, amikor a hőmérséklet 30 Celsius-fok fölé emelkedik, a gyermekek folyadékszükséglete jelentősen megnő. A lehető leggyakrabban kínáljunk a gyermekeknek hűtött, nem jéghideg italokat, például vizet, cukrozatlan gyümölcs- vagy gyógyteákat. Igyunk együtt a gyermekkel, variálgassuk az italokat, a színes poharak és játékos szívószálak ösztönözhetik az ivást.
Az ételek legyenek könnyűek és frissek, illetve zsírszegények és magas víztartalmúak.
Megfelelő italok kánikulában:
- víz
- gyógytea
- cukrozatlan gyümölcslé
- gyümölcsléfröccs (egy rész gyümölcslé és három rész víz),
- dinnyeital: dinnyepépből, jégkockából, lime-ból és mentából készíthető
- ízesített víz: egy bólés tálba vizet öntünk, és beledobálunk uborkaszeleteket, citromfüvet, mentalevelet, bio citromszeleteket, gyümölcslevet, jégkockát.
- Kisgyerekek esetén mindig és kizárólag bio citrushéjjal sütünk, főzünk – ebben a cikkünkben részletesen leírtuk, hogy miért.
Kínáljunk a nap folyamán kis adag nassolnivalókat vízben gazdag gyümölcsökkel és zöldségekkel. Uzsonnára könnyű ételeket adhatunk, amit házi gyümölcslekvárral ízesíthetünk, készíthetünk sós zöldségpalacsintát vagy uborkaszeleteket. Különösen magas víztartalmúak zöldségek, gyümölcsök a következők:
- Bogyós gyümölcsök (6 hónapos kortól pürésítve, 10 hónapos kortól, ha már tud rágni, akkor pici darabokban; allergiás hajlamot figyelni!)
- Dinnye (mag nélkül!)
- Nektarin, őszibarack
- Uborka, paradicsom, cukkini, paprika.
Az étkezések legyenek kis adagok, de gyakoriak a nap folyamán. Ha kisgyerek édes nasira vágyik, akkor próbáljunk dinnyét kínálni, vagy készítsünk "fagylaltot" házilag cukrozatlan gyümölcsléből vagy joghurtból gyümölcspüré felhasználásával. A nyári hőségben kipróbálhatjuk a málnafagyi készítést, mutatjuk a villámgyors receptet.
"Fagyi" babáknak, kisgyerekeknek – házilag
Házi készítésű, alacsony cukortartalmú változat így készül:
1. Fagyasszunk le gyümölcslevet hozzáadott cukor nélkül vagy joghurtot gyümölcspürével.
2. Pürésítsünk joghurtot fagyasztott bogyós gyümölcsökkel vagy fagyasztott banánnal, kakaóporral vagy anélkül.
EZ IS ÉRDEKELHET: MÁLNAFAGYI HÁZILAG GYEREKEKNEK (RECEPT)