Összevissza törte és -zúzta magát a kamasz, ezt üzeni minden e-rolleresnek a kórházból!
A Bethesda Gyermekkórház akár naponta tehetne ki hasonló történetet, mint ami a 17 éves Manával is megtörtént. A kamasz szenvedélyes e-rolleres (volt eddig), úgy ahogyan sokan a korosztályából. Ám a legutóbbi útja több mint szerencsétlenre sikerült.
A Bethesda Gyermekkórház ügyeletére naponta 5-6 gyermek is érkezik, akik elektromos rollerezés közben szenvednek el komoly sérüléseket. Az egészségügyi intézmény nyilvános Facebook posztjában ezt írja: "Mi a gyógyításon túl a történetek megosztásával tudjuk óvni a gyerekeket! Osszátok meg ti is mindenképp!"
Mana 17 éves, tizenötödik napja feküdt a sebészeti osztályon, amikor a kórház dolgozói megkérdezték tőle, mit üzenne az odakint felszabadultan elektromos rollerező kortársainak. A válasz a következő volt, nem szépítjük:
“Ne legyél te a következő! Nem éri meg megvárni, hogy valami történjen, és majd utána veszek bukót. Utána megyek lassabban. Utána majd lerakom a rollert. Én is így gondoltam, és majdnem rámentem.
Az ember, amikor elektromos rollerezik, azt hiszi, uralja az egészet. De nem, bármi történhet bármelyik pillanatban! Én azért estem egy teljesen üres, sima, egyenes úton, mert magától kifordult a roller kereke, pedig frissen jött ki a szervizből. Az eséskor sérült a vállam, a könyököm, a térdem, és beleállt a hasamba a kormány. Ettől zúzódott a vesém és szakadt a lépem. Egy szempillantás alatt ide kerültem a kórházi ágyba. És látom, hogy naponta átlag 5 új rollerbalesetes érkezik. Ne te legyél a következő!”
A Gyermekkórház dolgozói nyomatékosan kérnek minden szülőt, hogy vegyék rá az e-rollerező gyerekeket a következőre:
- A bukósisak használata ne opcionális legyen, hanem kötelező!
- Két keréken sem éri meg száguldozni, mert nap mint nap látjuk a következményeket!
- Elektromos rollerek helyett inkább tekerjünk, preferáljuk a kerékpárhasználatot!
A kórház posztja alá, ahogyan azt várni lehetett, rengeteg hozzászólás érkezett. Mi a tanulságosabb kommentekből válogattunk:
Dániában tilos e-rollerrel száguldozni
A Dániában élő Adrienn például elmeséli, hogy "Dániában van egy rendőrség által meghatározott maximális sebesség (20 km/h), amit ellenőriznek is, és a bukó is kötelező. Plusz van mindenhol bicikliút, hiszen itt az a mindennapi közlekedési eszköz. Csúnya bírságot lehet kapni, ha nincs bukó, az 800 kr (42 ezer forint)".
Még veszélyesebb, ha ketten állnak rajta
Kata Nyíregyházán él, és arra hívja fel a figyelmet, hogy nem szabad az e-rollerre ketten felállni. Az ő tapasztalata az, hogy sajnos kettesével járnak vele a gyerek, pedig úgy még inkább balesetveszélyes.
Szülő felelőssége a felvilágosítás
Andi úgy vélekedik, hogy az elektromos balesetek felelőssége mindig a szülőké, hiszen egy gyerek nem tudja magának megvenni a drága közlekedési eszközt, mert nincs saját keresete.
Az e-rolleresek az autósok rémálmai
Katalin autóvezetőként szólt hozzá a poszthoz: "Utálatos egy eszköz! Autósként rettegek az elektromos rolleresektől, hogy nehogy pont mellettem kapjon az egyensúlyozó rolleres egy kavicsot a kereke alá, aztán az enyém alatt végzi".
Életveszélyes is lehet bukó nélkül száguldozni
Zs. Katalin sokkoló történetet osztott meg: "A 10 éves fiam egyik osztálytársa múlt szombaton esett el egy elektromos rollerrel, bukósisak nélkül... A helyszínen újra kellett éleszteni, intubálni. Azóta kómában van, nincs agyi aktivitása".
Kulcs: a felkészítés
A sok-sok hozzászólás közül Szandra soraival zárjuk a hozzászólásokat: "14 éves gyerekem bukósisakkal használja napi szinten egy éve Ausztriába. KRESZ alapszabályait ismeri mivel negyedik osztályba biciklijogsit szerzett. 25 km/h-nál többel nem tud menni, mivel korlátoztuk a rollert. Ugyan úgy ott a bicikli is neki.
Szóval ne vonjatok mindenkit egy kalap alá. Vannak olyan szülők, akik a lehető legjobban felkészítik a gyerekeiket".
Ha fontosnak érzed támogatni a gyermekek gyógyulását, akkor erre a linkre kattints.