Két Egér-lista

Címke: ismeretterjesztő

Pillanatképek a művészet történetéből

Pillanatképek a művészet történetéből

2022. december 21. | Mészáros János

Révész Emese és Grela Alexandra könyvének műfaja művészettörténeti böngésző. Azonban ez (ál)szerénység, mert egy böngészőnél jóval többet tud ez a huszonöt pillanatképből álló művészettörténeti áttekintés. A Hol készül a művészet az észszerű kompromisszumok könyve. » Tovább…

Nem üres ekfrázis

Nem üres ekfrázis

2022. december 16. | Kele Fodor Ákos

A „képrablás” szóról valószínűleg a képrablók jutnak eszünkbe, a múzeumi műkincstolvajok. De vajon a „képrablás” hallható-e úgy, mint a „sírrablás”?  Vagyis kifosztják-e, meglopják-e az írók a képeket, ha történeteket írnak hozzájuk? Ez a tétje a Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból című antológiának, melyben klasszikus magyar festmények nyomán kortárs írók alkottak szövegeket. » Tovább…

„Fotózni fotózva lehet megtanulni”

„Fotózni fotózva lehet megtanulni”

2022. augusztus 19. | Mészáros János

Amióta szinte nincs szükség semmiféle erőfeszítésre, felkészültségre a fotózáshoz, azóta talán még nagyobb a távolság a profik képei és a laikusok milliárd számra készülő fotói között. Boncsér Orsolya könyve, a Fotózni jó! ezt a szakadékot próbálja áthidalni (sikerrel) a maga alapos és türelmes módján. Nem egyszerűen hasznos kézikönyv gyerekeknek, a színvonalas vizualitás igényének felkeltésével fontos missziót is teljesít. » Tovább…

Tudományos duma

Tudományos duma

2022. január 29. | Kele Fodor Ákos

A kommunikáció rendkívül komplex jelenség, a földi élővilág pedig szinte felfoghatatlanul sokszínű. Hogyan lehet tehát az állati kommunikáció többszörösen bonyolult világából általános iskolás gyerekek számára is könnyen érthető tudást leszűrni? Vibók Ildi az Állati dumákban megmutatja. » Tovább…

Az eszköztelenség eszköztára

Az eszköztelenség eszköztára

2021. október 19. | Mészáros János

Az Útikalauz a vershez pontosan azt csinálja, amit a cím alapján várunk, rávesz minket egy utazásra, 25 magyar vers módszeres elolvasására, mire a végére érünk, már annyira edzésbe lendülünk, hogy azt kérdezzük, hogy „csak ennyi?” Pedig tényleg vége, így nem tudunk mást tenni, mint írunk egy elfogult kritikát Fenyő D. György könyvéről. » Tovább…

Az éhes krokodil nem válogat

Az éhes krokodil nem válogat

2021. március 19. | Mészáros János

Szeretjük, ami egyszerű. Könyvből is. A Csimota időről időre előáll egy újabb egyszerű könyvvel. Ez csimotás szokás, ahogy az is, hogy ezekről hamar kiderül, hogy csak első látásra egyszerűek, vagyis úgy egyszerűek, hogy létrehozzák a komplexitást, csak éppen a befogadói oldalon. Az Egyik kutya, másik eb, Schmidt Cecília könyve is éppen ezen a módon egyszerű, tehát szeretjük. » Tovább…

Néha beteljesülnek az álmok

Néha beteljesülnek az álmok

2021. március 16. | Mészáros János

Petr Sís ezt a könyvét tartja a legjelentősebb művének. A fal gyerekkönyvhöz képes szokatlanul komplex alkotás. Az elbeszélésnek és a grafikának is három síkja van, ezek nem fedik egymást teljes mértékben, így egy tényleg bonyolult, olykor talányos hálózat alakul ki. Mindeközben rá kell csodálkoznunk, hogy hiába olvasunk a történelemről, a krónikánál sokkal nagyobbat ütnek a személyes mikrotörténések. A képek mellett ezektől lesz sokkal több A fal, mint egy jó történelmi képeskönyv. » Tovább…

Hát-tal nem kezdünk mondatot

Hát-tal nem kezdünk mondatot

2021. január 21. | Mészáros János

Ezúttal a közelmúltban megjelent szép könyvekről írok. Szó lesz Catarina Sobral gondolkodtató, ismeretterjesztő könyvéről, a Hihetetlenről és Iveta Merglová (szinte) szöveg nélküli könyvéről (Ema elvan), írok Dániel András legutóbbi nagy vállalkozásáról (Nincs itt semmi látnivaló!), majd végül még egy ismetterjesztő könyvről (Jiří Dvořák: Hogyan alszanak az állatok?) Ami közös ezekben a könyvekben, hogy alkotóikat többnyire nem tántorítják vissza az elvárások, simán kezdenek hát-tal mondatot.  » Tovább…

Az első lépés a saját felfedezések felé

Az első lépés a saját felfedezések felé

2021. január 18. | Mészáros János

Az Egérke enciklopédiája olyan könyv, amit mind a vásárlók, mind a szakmai körök elismeréssel fogadtak. A cseh szerző, Tereza Vostradovská mesélő, kutató, felfedező füvészkönyve jellegzetes darabja az ismeretterjesztő könyvek új szemléletű nemzedékének. Nem mellesleg ez volt a Csirimojó kiadó debütáló kötete, egy olyan kiadóé, amely puszta létével is szembemegy a könyvpiaci trendekkel. » Tovább…

Ők beszélgetnek, mi nézni tanulunk

Ők beszélgetnek, mi nézni tanulunk

2020. december 8. | Mészáros János

Nagyon szép művészeti ismeretterjesztő könyvek időről időre meg szoktak jelenni, nagyon jók már sokkal ritkábban (és ez nem csak a hazai könyvkiadásra érvényes). Ezért jó hír, hogy magyarul is megjelent A képek története gyerekeknek, amely a könyv egyik beszélője, David Hockney miatt már magában is izgalmas, ráadásul a bolognai gyerekkönyvvásáron megkapta 2019-ben a New Horizons-díjat – megérdemelten. » Tovább…

Erdős Pál tényleg hihetetlen élete

 Erdős Pál tényleg hihetetlen élete

2014. június 3. | Mészáros János

Megfigyeltük, hogy van néhány olyan könyv, ami a kirakatba kerülve megnyilvánulásra, állásfoglalásra készteti a járókelőket. A fiú, aki imádta a matekot ilyen. Van, akiben a matematika mozdít meg valamit, hív elő azonnal közlendő (pozitív vagy negatív) élményeket, másokból a főhős, Erdős Pál személye csal elő (kizárólag pozitív) megjegyzéseket. » Tovább…