Két Egér-lista

Címke: kisiskolás

Fajankó, a kelet-közép-európai Pinocchio

Fajankó, a kelet-közép-európai Pinocchio

2022. december 23. | Mészáros János

A kelet-közép-európai Pinocchio nem komisz, hazudozó gyerek, hanem egy sodródó infantilis felnőtt, akinek igencsak kevés beleszólása van a saját életébe. Ebből humoros könyvet írni gyerekek számára cseh virtus. Vojtěch Mašek és Chrudoš Valoušek könyve, a Fajankó avagy egy nagyotmondó fabábu vidám históriája erre a bizonyíték. » Tovább…

Nem üres ekfrázis

Nem üres ekfrázis

2022. december 16. | Kele Fodor Ákos

A „képrablás” szóról valószínűleg a képrablók jutnak eszünkbe, a múzeumi műkincstolvajok. De vajon a „képrablás” hallható-e úgy, mint a „sírrablás”?  Vagyis kifosztják-e, meglopják-e az írók a képeket, ha történeteket írnak hozzájuk? Ez a tétje a Képtelen képrablás – Mesék a múzeumból című antológiának, melyben klasszikus magyar festmények nyomán kortárs írók alkottak szövegeket. » Tovább…

Nem is nehéz

Nem is nehéz

2022. december 14. | Mészáros János

Aki végigélte egy gyerek dackorszakát, az kicsit csodálkozik, hogy miért tartja fontosnak bárki is, hogy könyvet készítsen a nemet mondásról. De elég segítségül hívni saját gyerekkori emlékeinket, hamar érteni fogjuk, hogy a szerzők mennyire valós problémához kínálnak segítséget. Két eléggé eltérő megközelítést mutatok most be, az egyik a Nem mese Kertész Erzsitől, a másik a Szabad a NEM Paulik Mónitól. » Tovább…

Egyszer csak minden könnyű lett

Egyszer csak minden könnyű lett

2022. november 29. | Mészáros János

Zágoni Balázs karácsonyi könyve a történetmondás hitelességével emelkedik ki a szokványos adventi történetek közül. A címe Karácsonyi kitérő, a könyv szereplői pedig valóban kitérőt tesznek mind térbeli, mind lelki értelemben a megszokott karácsonyi menetrendhez képest. Hiába maradnak azonban kipipálatlan tételek a karácsonyi teendők listáján, ez a kitérő emlékezetesebb lesz bármiféle ünnepi díszkivilágításnál. » Tovább…

A gyerekkor egyszerűen elviselhetetlen

A gyerekkor egyszerűen elviselhetetlen

2022. november 24. | Kele Fodor Ákos

Akivel veszekedtek már, hogy sáros cipővel járta össze a házat és maga is veszekedett már ilyesmiért, a Feketelevesben László Noémi gyermekien őszinte verseit olvasva kénytelen lesz átgondolni gyerekkorát és mostani viselt dolgait. Talán meg is sajnálja egykori önmagát, és lehet, hogy szégyellni is kezdi felnőttkori énjét. » Tovább…

Az esszenciális Tatu és Patu-könyv

Az esszenciális Tatu és Patu-könyv

2022. november 23. | Mészáros János

Könyvesbolti működésünk egyik sarokköve volt a Tatu és Patu-sorozat. A vásárlóknak csak egy elenyésző kisebbsége volt olyan, akinek egyáltalán ne lehetett volna ajánlani ennek a lazán szerkesztett sorozatnak valamelyik darabját (ha csak egyet lehet mondani közülük, akkor az mindenképpen a Tatu és Patu fura masinái). A témában és formátumban nagyon eltérő könyvek között az állandóságot elsőre látszólag csak a vizualitás és a bohóckodásig fokozott humoros hangvétel jelenti. A változatosság megkönnyíti, hogy szinte bárkinek a személyiségéhez közel álló darabot tudjunk ajánlani. » Tovább…

Tit, Tut, Pete, Pite, Iszepisze

Tit, Tut, Pete, Pite, Iszepisze

2022. november 7. | Mészáros János

Írj mesét arról, hogy II. Ramszesz fáraó, akiről úgy tudjuk, hogy több mint 80 utóda volt, mit kezd akkor, ha egyedül marad az összes gyerekével! Így hangozhatna egy kreatív írás feladat, ami még senkinek nem jutott eszébe. Míg aztán Majoros Nóra fel nem adta önmagának, és meg is oldotta úgy, hogy az ember csak néz, hogy ez az egész hogy jutott eszébe. Ez lett a Ramszesz 80 gyereke.  » Tovább…

Minél valószínűtlenebb, annál jobb

Minél valószínűtlenebb, annál jobb

2022. augusztus 31. | Mészáros János

Kezdődik a tanév, ami azt is jelenti, hogy közeledik az idő, amikor a diákok egy részének elfogadható indokokkal kell előállnia azzal kapcsolatban, hogy ki miért nem csinál leckét. Davide Cali magában is vicces gyűjteményt írt össze Azért nem írtam leckét, mert… címmel, de ezt a könyvet igazából mégis Benjamin Chaud illusztráció miatt vesszük meg. » Tovább…

„Fotózni fotózva lehet megtanulni”

„Fotózni fotózva lehet megtanulni”

2022. augusztus 19. | Mészáros János

Amióta szinte nincs szükség semmiféle erőfeszítésre, felkészültségre a fotózáshoz, azóta talán még nagyobb a távolság a profik képei és a laikusok milliárd számra készülő fotói között. Boncsér Orsolya könyve, a Fotózni jó! ezt a szakadékot próbálja áthidalni (sikerrel) a maga alapos és türelmes módján. Nem egyszerűen hasznos kézikönyv gyerekeknek, a színvonalas vizualitás igényének felkeltésével fontos missziót is teljesít. » Tovább…

Pirézek és naácsok – a pletyka háborús erejéről

Pirézek és naácsok – a pletyka háborús erejéről

2022. február 8. | Kele Fodor Ákos

Hogyan épülnek fel az előítéletek mozgósította pogromok? A félelmekre alapozott uszítás, a gyűlöletkampány és a háborús logika? Várszeg Adél könyve, A nagy félreértés felkínál egy magyarázatot a gyermektársadalom számára, mely amennyire vicces, a legmélyén annyira tragikus is. » Tovább…

Tudományos duma

Tudományos duma

2022. január 29. | Kele Fodor Ákos

A kommunikáció rendkívül komplex jelenség, a földi élővilág pedig szinte felfoghatatlanul sokszínű. Hogyan lehet tehát az állati kommunikáció többszörösen bonyolult világából általános iskolás gyerekek számára is könnyen érthető tudást leszűrni? Vibók Ildi az Állati dumákban megmutatja. » Tovább…

Egyetlen gyerek sem akar majd király lenni – de elég bölcsességet szereznek hozzá

Egyetlen gyerek sem akar majd király lenni – de elég bölcsességet szereznek hozzá

2022. január 25. | Kele Fodor Ákos

Az árva trónörökös Matykó a róla elnevezett első regényben saját bőrén tapasztalja meg az uralkodás nehézségeit, hol vicces, hol megrázó formában. A második részben (Matykó király a lakatlan szigeten) Janusz Korczak tovább ment, és megírta annak az uralkodónak a további terheit, aki már érti a hatalom és politika természetének törvényeit, de még nem birtokolja a jó élet ismérveit. Egy ismét mulatságos és könnyfakasztó történetben járjuk be Matykóval ezt az utat. » Tovább…

Bosszú és melodráma

Bosszú és melodráma

2021. december 14. | Mészáros János

A Putifár tanár úr visszavág négyötöd részben szatíra, ez a gyerekirodalomban ritka műfaj, amely attól szórakoztató, hogy kíméletlen, fő hatáseleme a gúny és a (sokszor igazságtalan) túlzás. A sztori egy eredendően rossz tanárról (a mi fogalmaink szerint tanító) szól, aki végigszenved 37 évet a munkahelyén, hogy aztán nyugdíjazása után módszeres bosszút álljon az életét leginkább megkeserítő diákokon. Hogyan keveredik ki ebből a sötét történetből a szelíd humanistaként ismert Mourlevat? Megoldja, de jó ideig még csak sejtésünk sem lehet arról, hogyan. » Tovább…

Parvela újra nevettet

Parvela újra nevettet

2021. december 9. | Mészáros János

Újra megjelent az Ella és barátai, a könyv, amely ott van a legjobb helyzetkomikumra építő gyerekkönyvek élmezőnyében. Timo Parvela nem ismer kompromisszumot, ha filozófiát váruk tőle, filozófiát kapunk, ha nevettetést kérünk, akkor ott tényleg lesz nevetés. Az Ellát azok olvassák, akik az utóbbira vágynak, nem fognak csalódni, sőt! » Tovább…

Mese, amely közelebb visz a realitáshoz

Mese, amely közelebb visz a realitáshoz

2021. november 30. | Mészáros János

Az immár Astrid Lindgren emlékdíjas Jean-Claude Mourlevat-nak két év kellett csak, hogy olyan író legyen a magyar közönség számára, akinek látatlanba is érdemes elolvasni a könyveit, mert egyfelől magabiztosan hozza, amit várunk tőle, de ezt önismétlés nélkül teszi, tele meglepetésekkel. Minden könyvéről írni akarunk, és most a Zebulon került sorra, egy a fiatalabb olvasóknak szóló krimi. Azon még nem csodálkoznánk, hogy milyen mozgalmas akciókat lehet összehozni sün, malac, borz és még sok más állatszereplővel (az állatok egyike az ember), de a feszültségteremtésre már felfigyelünk. És azt se felejtsük el, hogy ennek a könyvnek, túl a kalandokon, küldetése is van. » Tovább…

„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”

„Az álmok: egyedi történetek, a mesék: közös álmok”

2021. november 24. | Kelemen Réka

Hol, hol nem, van egy vándor mesemondó, van neve is, úgy hívják Samuel Allo, ennek a Samuelnek van egy könyve, mesegyűjtemény a rendhagyóbb fajtából, ám mégis éppen a rendhagyósága miatt érezzük otthonosnak. Samuel könyvének van címe: A két csillag. Ebben a könyvben, aminek A két csillag a címe, vannak áttetsző pauszlapok is… lábnyomokkal. Kinek a lábnyomai lehetnek ezek? Hová vezetnek? » Tovább…

Miért nem rossz könyv a Rumini?

Miért nem rossz könyv a Rumini?

2021. november 19. | Kele Fodor Ákos

Berg Judit: Rumini. Ez az a kortárs meseregény méltán lett az utóbbi másfél étvized gyerekirodalmának állócsillaga. Ami kicsit furcsának tűnik, ha végiggondoljuk az alapvető vonásait, melyek alapján egy közhelyes, lapos semmiséget kellene remélnünk: matrózos kalandregény egerekkel, ceruzarajzokkal. Mi a titka? Hogyan lehetett mindebből valami nagyszerűt kihozni? » Tovább…

Ki számít mindenkinek?

Ki számít mindenkinek?

2021. november 12. | Mészáros János

A Mindenki számít talán mondható böngészőnek, de radikálisan kibővíti ezt a fogalmat. Továbbá egy böngészőhöz képest nem kevés szöveg mennyisége és jelentősége is szokatlanul nagy. A könyv koncepciója nagy ívű, és ezt bámulatos precizitással viszi végig a szerző-illusztrátor. Mindehhez Kristin Roskifte bevezet pár innovációt a böngésző műfajába, ezen problémázhatunk kicsit, de végül érteni fogjuk. » Tovább…

Hétköznapi, könnyed abszurdok

Hétköznapi, könnyed abszurdok

2021. november 9. | Kele Fodor Ákos

Michael Rosen és Quentin Blake, a „brit Janikovszky–Réber páros” remekül keveri a hétköznapi, banális konfliktusokat és az abszurd, gondolati alakzatokat. A banánfüles fiú nyelvezetében és vizualitásában is könnyed, egyszerű, önazonos könyv. Kellemes, mint egy strandolás az asztal alatt, üdítő, mint a tüdőlábszárkotyogás-gyógyszer. Ám mivel először 1986-ban jelent meg, sajnos picit már meglátszik rajta az idő. » Tovább…

A nyelv minden

A nyelv minden

2021. szeptember 22. | Mészáros János

Furcsán időtlen Parti Nagy Lajos és Banga Ferenc könyve, A pecsenyehattyú és más mesék. Az persze elsőre is látszik, hogy nem most jelent meg (valóban, 13 évvel ezelőtt), de aki nem kellően tájékozott, annak egyszerűen csak réginek hat, sok szempontból érzésre a 80-as éveket idézi. Bármennyire zavarba ejtő, ez az időtlenség az egyik erénye a könyvnek… sok más mellett. » Tovább…