Szülő- és gyereknevelés

Egyre több az SNI-s és a lelkisegélyre szoruló gyerek, szakemberek pedig nincsenek

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány nyilvánosságra hozta a 2024-es év gyermekjogi eseményeit és folyamatait összegző éves jelentését. Az immár kilencedik éve elkészített szakmai anyag idén minden eddiginél élesebb képet mutat a hazai gyermekvédelmi rendszer kihívásairól, az adathiányokról, és a politikai döntések gyermekekre gyakorolt hatásáról.

A 2024-es év egyik legnagyobb társadalmi és politikai vihart kavart eseménye a „kegyelmi ügy” volt, amely rávilágított az állami gondoskodásban élő gyermekek sebezhetőségére, és a gyermekvédelmi rendszer hiányosságaira. A közfelháborodás nyomán szigorúbb jogszabályok születtek, többek között a gyermekvédelmi dolgozók alkalmassági vizsgálatára, a jelzőrendszer működésére, valamint a gyerekekkel szemben elkövetett szexuális bűncselekmények elévülhetetlenségére vonatkozóan.

„A gyermekvédelem nem csak intézményrendszer. A gyermekjogok érvényesülését a szülőktől a döntéshozókig mindenkinek támogatnia kell. Ehhez pedig átlátható, adatvezérelt működés és a gyerekek aktív bevonása szükséges” – hangsúlyozta a jelentést jegyző Hintalovon Alapítvány.

A jelentés arra is rámutat: bár számos törvényi változás történt, ezek közül több a szankciókra, nem pedig a megelőzésre és rendszerszintű fejlesztésre fókuszál. A szakemberhiány minden szektorban komoly kihívást jelent, különösen azért, mert egyre több gyerek igényel fejlesztést, támogatást, segítséget.

  • A jelentésben bemutatott adatok szerint évről-évre rohamosan nő a sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek aránya. 2024-ben, 8. osztályban, a gyerekek 11%-a minősült annak.
  • A pszichiátriai gondozóintézetek száma 2010 óta 26-ról 17-re csökkent, miközben a gondozottként nyilvántartott kiskorúak száma folyamatosan növekszik.
  • A megelőző évekhez képest ötszörösére nőtt az önsértéssel, 2,5-szeresére az öngyilkossági gondolatokkal küzdő gyerekek száma a lelkisegélyt keresők adatai alapján.
  • Minden bántalmazási típusban nőtt a gyermekvédelmi rendszerben nyilvántartott gyerekek száma.
  • Ezekkel a kihívásokkal pedig egy olyan rendszer néz szembe, amiből 16.000 pedagógus, több ezer pszichológus, gyermek pszichiáter, iskolaorvos, gyermekvédelmi és fejlesztő szakember hiányzik - ezeket részletesen, szektorok szerint mutatja be a jelentés.   

A jelentés külön figyelmet szentel a gyermekek véleményének is: a Kiskorú Kollégák aktív részvételével készült anyagban 13–17 éves fiatalok mondják el, mit jelentett számukra a 2024-es év az infláció megtapasztalásától a bántalmazásokkal kapcsolatos megélésükig.

„A gyerekeknek egyre kevesebb szabadidejük van, és emellett a szabadidős programok és hobbik az infláció hatására egyre drágábbak és emiatt például már nem az lett az elsődleges szempont, hogy mit akarsz csinálni, hanem az, hogy mit tudsz csinálni abból a pénzből, ami nálad van, vagy mi a legreálisabb.”

„Sokszor tapasztaltuk a kortárs bántalmazást közösségekben, de sokan nem ismerik fel, hogy ők bántalmazottak vagy bántalmazók. És az ilyen helyzetekben sokszor nem tudjuk, hogy mi a helyes döntés, és van bennünk egy olyan félelem, hogy ha szólunk, akkor később minket fognak bántalmazni. A bántalmazásba beletartozik az önbántalmazás is, amikor az illető önmagát bántja, és igazából itt sem biztos, hogy felismeri azt, hogy ez bántalmazás.”

A HINTALOVON ALAPÍTVÁNYRÓL

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány küldetése a Magyarországon élő gyerekek jogainak érvényesítése és támogatása. 2016 óta azon dolgoznak, hogy minden gyerek jól és biztonságban érezze magát. Azt szeretnék elérni, hogy az élet minden területén odafigyeljenek a gyerekekre. Emellett a felnőtteket és az intézményeket segítik abban, hogy jól tudjanak válaszolni a gyerekek szükségleteire.

Ha szeretnéd támogatni munkájukat, május 21-éig felajánlhatod nekik adód 1%-át: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, adószám: 18752836-2-41.

 

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!

Kölöknet hozzászólás

aláírás