Iskola

Szakértő: "Közepesen nehéz volt az idei matematika érettségi"

Mosóczi András a mateking.hu weboldal alapító-vezetője mondta el véleményét az idei matematika érettségiről.

Nem egy szokványos feladatsor volt az idei középszintű matematika érettségi. Nehézségre úgy közepesen nehéznek mondható, de az előforduló feladattípusok valószínűleg sok diákot meglephettek. Ha összehasonlítjuk a korábbi érettségikkel, akkor például meglepően kevés pontot ért idén a valószínűségszámítás. Míg átlagosan 13,4 pontot szokott érni ez a témakör, idén csak 9 pontot ért és azok is nagyon alap feladatok voltak.

A számtani és mértani sorozatok témakör nagyon nagy hangsúlyt kapott idén. Összesen 23 pontnyi feladat volt ebből a témából, igaz, néhány részfeladatot más módszerrel is meg lehetett oldani. Mosóczi András által vezetett mateking.hu weboldalon az érettségi felkészítő felületünkön pontosan meg lehet nézni, hogy melyik témakör hány pontot szokott érni a matek érettségin. Az idei érettségi lényegében minden feladata rajta van a mateking top10-es listáján, vagyis elmondható, hogy a 4 évnyi gimnáziumi matematikaoktatás körülbelül 28 témaköréből jóformán csak 10 témakör van, amit tudni kell az érettségin. Az elmúlt 10 év átlaga, hogy várhatóan 76 pont szerethető a mateking.hu oldalon közzétett top10 témakörrel. Idén ez 90 pont volt.

Látszólag tehát kevesebb tanulással is bőven meg lehetett írni a középszintű matekot. Ami árnyalja a képet, hogy maguk a feladatok néha kicsit meglepőek lehettek elsőre.

Az “A” rész 12 darab feladata közül a gyök függvény és a halmazos feladat megfogalmazása okozhatott kisebb riadalmat, és talán meglepő lehetett a két koordinátageometria feladat, amiből viszont a “B” részben már nem volt egyáltalán.

Évekkel ezelőtt még a koordinátageometria egy komplett 10-13 pontos feladatot ért a “B” részben, de a jövőre életbelépő NAT2020 szinte teljesen kinyírja ezt a témakört a diákok nem kis örömére.

Az idei érettségi “B” részében a 13-as feladat függvényekről szólt, ez nem meglepő, ugyanis évről évre egyre növekszik a függvényes feladatok súlya. Idén már 15 pontot lehetett szerezni függvényekkel az átlagos 8,6 ponttal szemben.

A 14-es feladat valószínűleg sokakat meglepett, ez egy geometria feladat volt és több összetettebb gondolat is kellett a megoldásához. Ez mindenképpen az átlagos középszintnél nehezebb feladat volt.

A 15-ös feladat szinte ugyanaz volt mint az egy évvel ezelőtti érettségi 16-os feladata, és mondhatjuk hogy szinte szóról szóra minden évben várható majd egy ilyen feladat. Ez mértani sorozattal és exponenciális függvénnyel is megoldható feladattípus, ahol még a logaritmus gyakorlati alkalmazása is előkerül.

A 16-os feladat egy könnyű számolós feladat volt a statisztika témaköréből, a 17-es szintén egy számolós geometria és trigonometria feladat volt, tipikus érettségi feladat a végén egy kis számtani sorozattal.

A 18-as feladat pedig egy első ránézésre elrettentően hosszú szöveggel rendelkezett, de 4 viszonylag könnyű részfeladatból állt. Itt volt 5 pontért az egyetlen Valószínűségszámítás feladat a “B” részben, de volt szöveges feladat egyenletrendszerrel és egy kis gráfozás is.

Teljesen eltűnnek a középszintű érettségiből a hagyományos egyenletek, egyenlőtlenségek, egyenletrendszerek

Összességében nagy meglepetésre nem számíthattak azok akik a top10 legtöbb pontot érő témakörből felkészültek, amit a mateking.hu oldalon az érettségi felkészítőnkben közzétettük ezen a felületen: https://www.mateking.hu/matek-erettsegi

Ami a jövőre is használható tanulság, hogy szinte teljesen eltűnnek a középszintű érettségiből a hagyományos egyenletek, egyenlőtlenségek, egyenletrendszerek, pláne a logaritmusos és trigonometrikus meg exponenciális egyenletek. A hagyományos függvényábrázolós feladatok is kikopnak, helyettük a függvények fogalmaira építő feladatok kerülnek előtérbe olyannyira, hogy idén már csak ezzel 11 pontot lehetett szerezni.

Fotó:
Budapest, 2023. május 9. Kiosztják a feladatlapokat a matematika írásbeli érettségi vizsgán a budapesti Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnáziumban 2023. május 9-én. Matematikából középszinten 70 394-en, emelt szinten 4537-en érettségiznek. MTI/Máthé Zoltán

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás