Szülő- és gyereknevelés

Miért vannak az apáknak is "anyai ösztöneik"?

Apa-gyerek kapcsolat

Csecsemők, babák esetén a társadalom elsősorban a baba-mama kapcsolatra összpontosít. A jelenlegi kutatások azonban egyértelműen azt mutatják, hogy az apák biológiailag és érzelmileg ugyanúgy képesek szoros, stabil kötődést kialakítani gyermekükkel, de csak akkor, ha aktívan részt vesznek a kisgyermek gondozásában.

A baba megszületése után az apák kialakítják a saját „apai módszereiket”, amelyek ugyanolyan értékesek a kisgyermek fejlődése szempontjából, mint az anyai gondoskodás. Már kezdetekről fogva a közös tevékenységek ideálisak az apa-gyerek kapcsolat erősítésére.

Az anyai ösztön mítosza

Gyakran feltételezzük, hogy az anyáknak természetes, veleszületett kötődésük van a gyermekükhöz, míg az apáknak ezt a kötődést először „meg kell tanulniuk”. A modern kötődés- és idegtudomány azonban ellentmond ennek az elképzelésnek.

A modern kutatások megállapításai:

  • Az izraeli Bar-Ilan Egyetem és a Notre Dame-i Egyetem tanulmányai azt mutatják, hogy a gondoskodás minősége és mennyisége határozza meg a szülői kötődés kialakulását és nem a biológiai nem. Azok a férfiak, akik korán és rendszeresen érintkeznek az újszülött gyermekükkel, hasonló neurológiai aktivációs mintákat mutatnak, mint az anyák különösen az empátia, a figyelem és az érzelmi szabályozás területein.
     
  • Az apai agy a gyermekkel való kapcsolat révén módosul.
     
  • A neurobiológiai kutatások azt mutatják, hogy az agynak a prefrontális kéregben, a limbikus rendszerben, sőt a hormonháztartásban található területei is megváltoznak az elkötelezett apáknál – különösen az oxitocin nevű kötődési hormon szintje emelkedik, ha az apák rendszeresen karban tartják, etetik vagy játszanak a babájukkal.
     
  • Az apák sajátos kapcsolattípusokat alakítanak ki.
     
  • Míg az anyák gyakran inkább az érzékeny gondoskodásra és az érzelmi törődésre összpontosítanak, addig az apák inkább a testi, játékos kapcsolatot részesítik előnyben. Mindkét interakciós forma fontos a gyermek érzelmi és szociális fejlődése szempontjából, kiegészítik egymást, és biztonságos kötődési hálót vonnak a kisgyerek köré.

Hogyan erősíthető az apa-kisgyermek kapcsolat?

A kötődés nem egy egyszeri „kötődési pillanat” révén jön létre, hanem a mindennapi életben ismétlődő, pozitív interakciók sora révén. Különösen hatékony, ha az apák nemcsak „segédkeznek” a kisgyerek körül, hanem felelős gondviselőkké válnak, aktívan részt vesznek a baba, kisgyerek mindennapi életének bizonyos területein.

Konkrét módszerek az aktív apa-gyermek kapcsolat eléréséhez:

1# Fizikai kontaktus az első naptól kezdve apával: a csecsemők számára előnyös a megnyugató bőr-bőrkontaktus mindkét szülővel. A baba rendszeres hordozása, nyugtatása vagy egyszerűen csak a karban tartása elősegíti az érzelmi közelséget – apák esetén is.

2# Alakítsunk ki rendszeres „apás időket”: a fix időintervallumok, amelyekben apa és gyermeke zavartalanul együtt csinálnak valamit (közös séta, fürdetés, alvás előtti rutin, bölcsibe járás) elősegítik a megbízhatóságot, a kötődő kapcsolat kialkulását.

3# Apa is használjon játékos interakciókat, kedves gesztusokat: topogás, felemelés, éneklés, ritmikus mozdulatok, bohóckodás. Sok apa ösztönösen kifejleszt egyfajta fizikai játékstílust, amelyre a babák erősen reagálnak. Ez bizalmat épít és serkenti a baba, kisgyerek kognitív fejlődését.

4# Apa is vegyen részt a pelenkázásban, etetésben, öltöztetésben. Aki rendszeresen vállalja az alapvető gondozási feladatokat, a baba őt megbízható gondozónak érzékeli.

5# Apa is vegyen részt csoportos foglalkozásokon, összejöveteleken a babával: a baba megszokja, hogy társaságban apával is biztonságosan és örömmel részt lehet venni.

A mozgás, játék és a közös időtöltés apával elősegítik a kötődési hormonok felszabadulását a kisgyereknél és az apánál egyaránt. Erősítik az érzelmi elérhetőséget, javítják a kommunikációt, és biztosítják, hogy az apák azonosulni tudjanak a szülői szerepükkel.

Az aktív apaság hosszú távú előnyei

  • A baba, kisgyermek gondozásába bevont apák gyermekei nagyobb érzelmi biztonságot, nagyobb önbizalmat és jobb nyelvi fejlődést mutatnak.
     
  • Az apák maguk is hasznot húznak ebből: nagyobb szellemi céltudatosságról, nagyobb érzelmi stabilitásról és szorosabb partnerségről számolnak be.
     
  • A szülői partnerség is megerősödik akkor, ha mindkét szülő megosztja a felelősséget, ami csökkenti az anyáknál a kimerültség vagy a szülés utáni depresszió kockázatát is.

Az apák több mint "támaszok"

Az aktív apaság nem csak az első focimeccsel vagy az első iskolai nappal kezdődik, hanem azzal a tudatos döntéssel, hogy az apa is jelen legyen és aktívan részt vegyen a gyerek hétköznapjaiban, gondozásban, a programokban. Tanulmányok bizonyítják, hogy az apák biológiailag ugyanolyan jól felkészültek az erős kötődés kialakítására, mint az anyák, csak nekik szükségük van a lehetőségekre és társadalmi támogatásra.

A szülőség nem biológiai nemek kérdése, hanem a kapcsolat minőségén nyugszik. Akik együtt nevetnek, hancúroznak, fürdenek, énekelnek és vigasztal(ód)nak, azok egy életre összenőnek.

– via –
Fotó: 123rf

Kölöknet hozzászólás

aláírás