Boldogkői Zsolt: "Az oltások és az autizmus között nincs igazolt kapcsolat"
Újravizsgálja a gyermekkori vakcinák és az autizmus kialakulása közötti lehetséges kapcsolatot az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC). A kérdés annak ellenére került újra elő, hogy erős tudományos eredmények bizonyították: az oltások nem okoznak autizmust. A szakértők aggasztónak nevezték a bejelentést, mert ezzel szerintük újra erősödhet az oltásellenesség. Boldogkői Zsolt egyetemi tanárt kérdeztük.
Egyik korábbi tanulmány sem talált bizonyítékot arra, hogy az oltóanyagok növelnék az autizmus vagy más idegrendszeri fejlődési rendellenességek kockázatát, mégis az USA-ban most újra kutatják a témát. Az autizmus-oltás akta újranyitása mögött feltételezhetően az újraválasztott Trump elnök Kongresszus elmondott beszéde áll, amelyben felhívja a figyelmet: az autizmus egyre nagyobb méreteket ölt az amerikai gyerekek körében.
Boldogkői Zsolt a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója és tanszékvezető egyetemi tanára régóta missziójának tekinti az áltudományok elleni fellépést, és minden fórumon, ahol megkérdezik, megerősíti: az oltások nem okoznak autizmust.
A hír kapcsán megkerestük Boldogkői Professzor urat, aki a kérdésünkre elmondta:
Semmi új információ nem került napvilágra a gyermekkori vakcinákkal kapcsolatban. Az Egyesült Államoknak egy oltásellenes egészségügyi minisztere van, aki – véleményem szerint – úgy akarja megnyugtatni korábbi támogatóit, hogy egy látszólag szakmai döntést hozott az ügyben. Megdöbbentő lenne, ha ennyi korábbi vizsgálat téves következtetésre jutott volna a témában. Nem fog".
MMR oltás nem okoz autizmust – Wakefield lebukott
Annak alapja, hogy az oltás autizmust okoz a közel harminc évvel ezelőtti Wakefield-tanulmányhoz gyűrűzik vissza, amelyről csak utólag derült ki, hogy manipulatív és etikátlan volt. Röviden: Wakefield és 12 kollégája összefüggést talált a kombinált MMR-oltás és a viselkedési regresszió, illetve a pervazív fejlődési rendellenességek között. A kutatás csupán 12 esetet vizsgált, és a módszertana sem volt megfelelő, végül 12 szerzőből 10 vissza is vonta a tanulmányt. A kutatást ráadásul olyan ügyvédek finanszírozták, akik szülők megbízásából a vakcinagyártók ellen indítottak pereket.
A Lancet folyóirat 2010-ben vonta vissza végleg a tanulmányt; Wakefieldet és kollégáit ekkor már bűnösnek találta etikai visszaélés (invazív vizsgálatokat végeztek a gyerekeken engedély nélkül) és tudományos félrevezetés miatt (nem jelentették a mintavételük szelektivitását).
Wakefield tanulmánya mindenesetre így is elegendő volt ahhoz, hogy az oltásellenesek táborát mozgósítsa, a kisgyerekes szülőket pedig elbizonytalanítsa.
Morális felelősség az oltások kapcsán
Vannak szülők, akik ódzkodnak a védőoltásoktól, sőt egyesek még a kötelezően beadandó gyermekkori oltásokat is megtagadják. Az egyik fő probléma az, hogy a szakemberek nem győzik a médiaversenyt a különféle álhírekkel, konteokkal szemben. Boldogkői professzor elmondja:
"Az áltudományokra jellemző, hogy érvelésük anekdotákra épül, a megtörtént egyedi eseteket, másoktól hallott történeteket gyakran általánosnak véljük. Az ismerethiány szülte oltásmegtagadás sajnos súlyos problémákhoz vezethet, ha ennek szintje elér egy bizonyos arányt a népességben. Pedig a védőoltások kifejlesztése az orvostudomány legnagyobb hatású vívmánya. Manapság mégis sokan ódzkodnak tőle, különféle ideológiákat gyártva. A morális felelősségünk nagy, amikor a gyermekeink ügyében döntünk" – hívja fel a figyelmet Boldogkői Zsolt professzor.
Miért van egyre több autista gyerek?
Valóban egyre több az autista gyerek az USA-ban, ahogy Trump elnök is mondja? A szakember kiemeli: "Évek óta megfigyelhető egy növekedési tendencia az USA-ban és Magyarországon is. Ennek egyik oka a diagnosztikai technológiai fejlődése, a korai szűrések nagyobb gyakorisága, a diagnosztikai kritériumok is változtak, a stigmatizáció csökkent, azaz nem szégyellik annyira a szülők gyermekük diagnózisát, úgy mint korábban, illetve az egyre későbbi gyermekvállalás is nagyobb rizikótényezőt jelent. Az oltások és az autizmus között azonban nincs igazolt kapcsolat".
Nyitókép: Boldogkői Zsolt Facebook