Szülő- és gyereknevelés

Ha a te gyermeked is be akar öltözni

Mi is az a halloween, miért annyira népszerű, és mit érdemes tudnunk, ha a gyerekeink is terveznek beöltözni és édességet gyűjteni ezen az ünnepen?
 


Gyakran halljuk filmekben, mesékben és a gyerekeinktől is ritkán, hogy “Csokit vagy csalok!”, de arról, hogy honnan jött ez, miért gyűjtenek édességet már kevésbé.

Mi is az a halloween?

Kezdjük azzal, hogy mi is az a halloween, honnan ered és mi célja van. A halloween egy autentikus ír ünnep október 31. éjszakáján, ami az ősi kelta hagyományokból alakult ki. A kelta hiedelmek szerint ezen a napon a halottak szellemei visszatérnek, hogy az élők testébe bújjanak, ezért az emberek félelemből beöltöztek különféle maskarákba, ezzel becsapva a szellemeket. 

Gondolhatjuk, hogy milyen sok értelme van félelemből félelmetes maskarákba öltözni, de nem mindig volt ez így. Nem szabad elfelejteni, hogy akkoriban a valós kinézet eltakarásán volt a hangsúly nem pedig azon, hogy ezek a jelmezek ijesztőek legyenek. 

Csokit vagy csalunk! - Trick or treat!

A csokigyűjtést a XVI. században ír, skót és angol bevándorlók vitték magukkal az USA-ba és honosították meg. Eredetileg Nagy-Britanniában a szegény gyerekek jártak házról házra, énekeltek, táncoltak, vicceket meséltek és cserébe ételt, bort és pénzt kaptak a házigazdáktól. A korai időszakban csoki helyett karamellás almát kaptak a gyerekek, ezt váltották fel később a különböző édességek.

A kelták szerint, amikor a halottak október 31-én visszatértek, házról házra jártak élelem után kutatva, és ahol nem találtak, azt a házat elátkozták. Ezért a lakók ételt készítettek a halottaknak.  

Hogyan került Magyarországra?

Európában a halloween a 2000-es évek elején tűnt fel. Egészen a közelmúltig különleges angolszász ünnep volt, és csak a televízió korában vált egyre inkább elterjedt világi ünneppé. Globális elterjedését a népszerű amerikai popkultúrának (képregények, filmek) köszönheti. Hazánkban a halloweenszokások a 2000-es évek elején kezdtek terjedni. Ma már kiváló üzletet és nagy forgalmat jelent a jelmezkölcsönzők számára. 

Sokak szerint ez egy hagyomány és történelem nélküli divat, a magyar kulturális közegben idegen, egyes horror kellékei pedig kifejezetten visszataszítóak. Hazánkban számos ellenzője akad, leginkább a halloween és a mindenszentek katolikus ünnep összeférhetetlensége kerül előtérbe a témával kapcsolatban. 

Egyesek keresztényellenesnek tartják a halloweent. A keresztények gyertyáit – amelyeket elhunyt szeretteink sírján gyújtunk – akarják kigúnyolni a szörnyeket ábrázoló töklámpásokkal - állítják. Sokan azonban már átvették ezt a szokást. A halloweenpartik száma is megsokszorozódott az elmúlt évek alatt.

A töklámpás legendája 

Egy ír legenda szerint nevét egy részeges kovácsról, Jack O’Lanternről kapta. Egy szép napon odament Jackhez az ördög, és hívta a pokolba, de előtte felajánlotta, hogy igyanak még meg egy italt. Jack nem akart vele tartani, emiatt egy csínyt eszelt ki. Ravasz módon megkérte, hogy válasszon egy neki tetsző almát az almafájáról, mire az ördög felmászott a fára. Jack tudta, hogy mitől riad meg az ördög, emiatt a fa oldalára egy keresztet rajzolt. Az ördög nagyon megrettent a kereszttől, és nem is mert lemászni, kénytelen volt a fa ágán maradni.

Az ördög addig-addig egyezkedett a kováccsal, amíg az megígértette vele, hogy ha leengedi a fáról, cserébe gondoskodik róla, hogy Jack (aki életében sok rosszat tett) ne kerüljön a pokolba. Jack ekkor megengedte, hogy lemásszon a fáról az ördög, aki rögtön el is tűnt. Azonban, amikor Jack meghalt, lelke a menny és a pokol között rekedt: a mennybe nem engedték be, mivel élete során sokat részegeskedett, de az ördög sem akarta a pokolba befogadni, mert nagyon megharagudott Jackre a régi csínye okán.

Jack arra kérte az ördögöt, hogy legalább egy kis fényt adjon neki, hogy megtalálja a visszautat az élők világába. Végül az ördög megszánta őt, és egy örökké izzó fadarabot dobott Jacknek a pokol katlana alatt lobogó tűz parazsából, amit nyugtalan lelkének szánt. Az izzó parazsat a részeges kovács egy kivájt takarmányrépa belsejébe tette világító lámpásnak, s azóta lelke ennek a takarmányrépa-lámpácskának a fényénél keresi megnyugvását.
Amerikában, ahol követik az ír néphagyományt, a legendában eredetileg szereplő takarmányrépát a narancssárga színű, hazájukban őshonos, látványosabb, könnyen formálható, kivájható sütőtök váltotta fel.

Forrás: wikipedia.org

Hasonló tartalmakért iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre!
 

Kölöknet hozzászólás

aláírás